Budapest
2024 november 16., szombat
image

A világ száz legjobb előadóművészeti egyeteme között a Zeneakadémia

Számos felsőoktatási rangsor létezik, a szerdán publikált QS-felmérés öt tágabb tudományterületen, azon belül 54 szűkebb szakterületen értékeli a világ vezető felsőoktatási intézményeit. Idén 161 országból összesen 1594 egyetem került be az értékelésbe.

A hazai egyetemek közül csak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szerepel az első százban. Nincs más magyar intézmény, amely hasonlóan jól szerepelt volna saját tudományterületén.

A QS az ötvenedik helytől nem közöl részletes helyezéseket, hanem csoportos sorrendet állít össze. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem olyan intézmények társaságában szerepel, mint a római Santa Cecilia Akadémia, a Brüsszeli Királyi Konzervatórium, a Cornell Egyetem vagy a Zeneakadémia egyik partnere, a Sanghaji Konzervatórium.

A szakterületi rangsorok készítői öt szempontot vesznek figyelembe: az intézmény hírnevét, tekintélyét a tudományos szférában – ebben a Zeneakadémia igen magas, 80,4-es pontszámot ért el a 100-ból –, illetve a munkáltatói elismertséget, a nemzetközi együttműködéseket, de mivel speciális terület az előadó-művészet, ezért e kategóriában a publikációk és hivatkozások arányát kisebb súllyal nézik.

Navracsics Tibor területfejlesztésért és az európai uniós forrásokért felelős tárca nélküli miniszter egy januári interjúban arról beszélt, hogy sokasodnak az érvek az ELTE, a Műegyetem, a Képzőművészeti vagy a Zeneakadémia számára is, hogy csatlakozzanak a modellváltó intézményekhez.