Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

A vállalkozások többsége emelné alkalmazottai bérét 2023-ban

Az infláció miatti béremelések és a megnövekedett energiaköltségek okozhatják a legnagyobb kihívást a hazai közép- és nagyvállalatoknak, amelyek többsége nem számít rá, hogy a tavalyi évhez képest nagyobb bevételre tehetnek majd szert – derül ki a Randstad humánerőforrás-szolgáltató cég legfrissebb kutatásából. Míg tavaly év elején a megkérdezettek hatvanegy százaléka gondolta, hogy növelni fogja árbevételét, a felmérésben idén részt vevő 250 cég mindössze negyvenegy százaléka vélekedett így, további harminckilenc százalék pedig stagnáló bevétellel számolt. Beszédes, hogy a cégek tizede nem tudja, milyen elvárásokkal fusson neki 2023-nak.

Visszaeshet az új munkavállalók felvétele is a vállalatok többségénél, az előző évi nyolcvankilenc százalék után idén már csak a munkaadók nagyjából harmada tervez létszámbővítést a közeljövőben. Többen terveznek azonban emelni a béreken, a megkérdezettek elsöprő többsége – kilencvenhét százaléka – ezzel a módszerrel védené alkalmazottait az inflációtól.

© Randstad

A béremelés mértéke azonban jóval elmarad a munkavállalók által remélt szinttől: míg a munkaadók többsége 6-15 százalékos emelést tervez, a munkavállalók közel háromnegyede a 16-20 százalékos vagy ennél is magasabb arányú fizetésemelést tartja reálisnak. A kutatás szerint azonban alig van olyan vállalat, ami ennek eleget tudna tenni, a legnagyobb arányú béremelések az IT és a telekommunikációs szektorra jellemzőek. Mindezek mellett a cégek 43 százaléka ajánlott fel rendkívüli támogatást dolgozóinak, hogy segítsék az alkalmazottakat megbirkózni a megnövekedett megélhetési költségekkel.