Budapest
2024 november 18., hétfő
image

A Válasz Online készíthetett volna interjút Novák Katalinnal, de egy furcsa feltétellel

A Köztársasági Elnöki Hivatal már többször is visszautasította a Válasz Online interjúkérelmét, mire három héttel ezelőtt megcsörrent a szerkesztőségben a telefon: lenne-e kedve az újságnak mégis interjút készíteni Novák Katalin köztársasági elnökkel? – kérdezték a vonal túlsó végén.

Ezzel lehetőség nyílt arra, hogy ismét egy kormányzati hatalmi központtól független sajtónak adjon nagyinterjút az államfő. A Válasz Online jelezte az interjút készítő két kolléga nevét, és abban is megállapodott a Köztársasági Elnöki Hivatallal, hogy a szerkesztett interjút egyeztetésre visszakapják. Kiemelik, a gyakorlat az, hogy az alany ilyenkor már nem módosíthat az újságírók által feltett kérdéseken, de a beszélgetés írásba foglalásával óhatatlanul együtt járó rövidítéseken, hangsúlyeltolódásokon – az interjú készítőivel egyeztetve – pontosíthat. A hivatal kérésére az interjú várható témaköreit is elküldte a lap.

Terítéken lett volna az ukrajnai háború és béke kérdése; a családpolitika és az oktatsás; az Alaptörvényből fakadó elnöki kötelezettségek; Magyarország nemzetközi pozíciója. Mint írja a portál, a témaköröket elfogadta a Sándor-palota, nem emelt kifogást azokkal kapcsolatban. Egy dologba azonban belekötöttek: két nappal az interjú előtt a hivataltól azt kérték, hogy a Válasz Online cserélje le az egyik interjúkészítő kollégát, mert az újságíró állítólag többször „személyében támadta” Novák Katalint, és ezért őt az interjúért felelős munkatárs nem szeretné a köztársasági elnökhöz engedni.

A lap szerint az újságíró semmilyen durvaságot nem követett el az államfővel szemben, ráadásul a személyes rokonszenv – mint írják – nem szabad, hogy feltétele legyen egy hivatalos interjú keretében történő beszélgetésnek. „Az újságíró mindenkor szerkesztőségét és olvasóit képviseli, jól tehát akkor végzi a dolgát, ha magánérzelmeit akkor is az ajtón kívül hagyja interjúszituációban, ha azok kedvezőek az alanyra nézve. Meg akkor is, ha nem azok. (...) A köztársasági elnöknek sem kell szeretnie az újságírót: csupán válaszolnia kell a kérdéseire. Ha az újságíró netán mégsem szerepének megfelelően viselkedik a konkrét interjúhelyzetben, akkor persze az alany bármikor félbeszakíthatja a beszélgetést. Szíve joga. Egy szerkesztőség belső döntését semmibe venni – ahhoz viszont nincsen még neki sem" – fogalmaznak, majd hozzáteszik, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal által támasztott feltételnek nem kívántak eleget tenni.

„Válaszunk tehát rövid volt és kategorikus: a Válasz Online-nál soha, egyetlen alany sem szabhatja meg az interjút készítő személyét. Nincs mazsolázgatás a kollégák között".