A túl sok sport hatással van a hormonháztartásunkra is
A hüvelyszárazság az idősebb nők mellett a fiatalabbakat is érintő probléma. A felmérések szerint a nők egyharmada találkozik ezzel a kellemetlenséggel élete során, ráadásul a menopauzát követően ez a szám akár 40-45 százalékra is emelkedhet. A hüvelyszárazság az ösztrogénszint csökkenése következtében alakul ki, ami alapvetően a menopauzát megelőző néhány évre és a menopauzát követő időszakra jellemző.
Az ösztrogén mennyisége a szoptatás ideje alatt, valamint egyes betegségek kezelésének mellékhatásaként, illetve bizonyos fogamzásgátlók szedése következtében is csökkenhet, de a hirtelen bekövetkező, drasztikus fogyás, az erőteljes fizikai aktivitás, például a versenysportok és a szigorú diéta is megbolygathatja a nők hormonális rendszerének egyensúlyát és hüvelyszárazság kialakulásához vezethet.
Bár a sportnak bizonyítottan rengeteg előnye van a testi és lelki jóllétünket illetően, a túlzott fizikai aktivitás és a mellette tartott komoly diéta egészségi kockázatokkal, egyebek között a hormonszint csökkenésével járhat, ennek következményeként menstruációs problémákat és hüvelyszárazságot okozhat. Természetesen itt nem az egészségünk megtartását célzó, rendszeres mozgásról van szó, hanem a versenyszinten űzött sportról, ahol mindennapos edzések és gyakori megméretések követik egymást. A sportolóknak sokszor idejük sincs a regenerálódásra, ami hosszú távon akár testi és lelki túlterheléssel is járhat.
Egy 2016-os amerikai tanulmányban az élsportoló nők több mint fele számolt be arról, hogy a menstruációs ciklusuk alatti hormonális ingadozások negatívan befolyásolták edzési terhelhetőségüket, állóképességüket és a teljesítményüket. Egy 1 évvel későbbi, szintén az Egyesült Államokban végzett kutatás szerint a női sportolók körülbelül 75%-a tapasztal negatív mellékhatásokat a menstruáció miatt. A leggyakoribbak közé tartoznak a görcsök, a hátfájás, a fejfájás és a puffadás. A kutatások azt is jelzik, hogy a hormonszint változásaival párhuzamosan a ciklus során ingadozik az erőnlét, az anyagcsere működése, a gyulladás intenzitása, a testhőmérséklet, a folyadékegyensúly és a sérülések veszélye. Az azonban, hogy a menstruációs ciklus hogyan hat a nőkre és a teljesítményükre, nagyon egyéni, és számos tanulmány szerint nincs különbség a cikluson belül.
A hüvelyszárazság főbb tünetei:
A menstruációs ciklus alatti hormonszint-ingadozások lehetséges hatásai a különböző edzéstípusokra és az edzéshez való alkalmazkodásra:
Follikuláris (azaz tüsző)fázis:
A magasabb fájdalomtűrés és a magasabb érzékelt energiaszintek megtapasztalása – különösen a korai follikuláris fázisban – lehetővé teszi, hogy a női test felkészüljön a nagy intenzitású edzésekre. A késői follikuláris fázisban az ösztrogénszint emelkedése a feltételezések szerint akadályozza az edzés előtti szénhidrát-raktározást, ezért az edzés előtti napon és az edzés alatt történő szénhidrátbevitel fontos lehet a női állóképességi sportolók számára, hogy képesek legyenek az intenzívebb edzésre.
Ovuláció:
Ez lehet az az időszak, amikor elérhetjük a személyes erőnlét csúcsát; a tüsző- és a sárgatest-, azaz luteális fázishoz képest a négyfejű combizom erejének jelentős növekedéséről számoltak be az ovuláció alatt.
Luteális fázis:
A szervezet ebben a szakaszban nincs felkészülve a nagy intenzitású edzésre. A premenstruációs szindróma (PMS) 7-10 nappal a menstruáció előtt zavarhatja az edzést és a teljesítményt, a testtömeg nagyobb lehet a folyadékvisszatartás miatt, míg a légzés és a testhőmérséklet emelkedése megnehezítheti például a futást. Az izzadás megindulása késik, csak a magasabb testhőmérséklet elérése után következik be. A legújabb kutatások szerint azonban ez nem befolyásolja a teljesítményt.
Egy nemrég készült tanulmány kimutatta, hogy a női sportolók 50%-a használ valamilyen hormonális fogamzásgátlót, amely visszahat a menstruációs ciklusra, a hüvelyhám állapotára. A teljesítményt befolyásoló mellékhatások között szerepel a súlygyarapodás, a rendszertelen menstruáció, a rossz bőrkép és a hüvelyszárazság is.
A természetes menstruációs ciklus magas ösztrogénkoncentrációjú fázisokat tartalmaz, és összefügg a csontok egészségével és a jobb termékenységi eredményekkel. A menstruációs ciklus egy sokkal nagyobb egészségügyi kérdés része a női sportolók számára. Az alacsony energiakészlet – az energiabevitel és -felhasználás nincs egyensúlyban – szabálytalan menstruációhoz vagy annak teljes elmaradásához, hüvelyszárazsághoz, valamint a csontok egészségével kapcsolatos problémákhoz (vagy a csontsűrűség csökkenéséhez) vezethet, amit női atlétatriásznak nevezünk.