A történelemben először nyomta le a megújuló energia a szenet az Egyesült Államokban
Európában 2020 volt az első olyan esztendő, amikor a megújuló energiaforrásokból több energiát sikerült előállítani, mint fosszilis energiahordozókból. Akkor 38 százalékot írhattunk előbbi, míg 37 százalékot utóbbi számlájára. Most az Egyesült Államokban örülhetnek egy részben hasonló sikernek.
Az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége által közzétett adatok szerint a megújuló forrásokból – úgymint nap-, szél-, víz-, biomassza- és geotermikus energia – több elektromos áramot termelt az USA tavaly, mint amennyit a szénerőművekben állítottak elő. 4090 millió mWh elektromos áram 21 százaléka érkezett ezekből a zöld forrásokból, a szénerőművek 20 százalékot tettek hozzá ehhez.
A képet árnyalja, hogy a kettő együtt tett ki annyit, mint a gáz: a teljes áramtermelés 39 százaléka származott ilyen forrásból (míg 2021-ben csak 37 százaléka).
Az ügynökség szerint 2021-ben a szén még a villamosenergia-termelés 23 százalékának volt a forrása. A csökkenő tendencia annak köszönhető, hogy egyre több szénerőművet zárnak be az Egyesült Államokban. A megújuló energia egyébként a nukleáris energiát is megelőzte, ez a teljes áramtermelés 19 százalékát adta ki. Ez azonban nem újdonság, a két erőforrás közül a zöld energia már 2021-ben is megelőzte az atomenergiát.
A megújuló energiaforrások közül a szélenergia járult hozzá a leginkább a termeléshez. 2022-ben 141 GW volt a megtermelt mennyiség, ami a 2021-es év 133 GW-jához képest jelentős változás.
Nem meglepő, hogy a megtermelt napenergia legnagyobb részét Kalifornia államban állították elő (26 százalék), míg a szélenergia a legjobban Texasban produkált (26 százalék). Igaz, utóbbi az az állam, ahol a legtöbb gázt és szenet használták el.
A szervezet szerint 2023-ban is folytatódni fog a zöld energia előretörése, míg a szénerőművek által megtermelt elektromos áram 20-ról 17 százalékra csökken majd.