A Szerencsejáték Zrt. cége megint szétosztott egymilliárdot a csókosok között
Belehúzott a pénzosztásba a nyáron az állami lottóvállalat, a Szerencsejáték Zrt.: míg az idei év első 4 hónapjában összesen 915 millió forintot, addig a következő 4 hónapban ennél is többet, 1072 millió forintot utalt a kedvezményezetteknek a támogatásokat és szponzorációs pénzeket osztó leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.
Május: Tiborcz-menedzser, Havasi, Szijjártó sógora és a KDNP-s vonal
Ez abból a május elejétől augusztus végéig tartó, négy hónapot lefedő listából derült ki, amit a hvg.hu közérdekű adatigénylése nyomán a minap tett közzé a vállalat. Eszerint a legerősebb hónap a május volt, amikor 822 millió forintnyi szponzorpénzt ítéltek meg öt kedvezményezettnek.
A legtöbbet, 629,9 milliót a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány kapta – ennek kuratóriumi tagja Somlyai Zoltán, aki a kormányfő vejének, Tiborcz Istvánnak a szállodamenedzsere, az övé ugyanis idén május óta BDPST Hotel Management Zrt., amely a BDPST Group szállodáit üzemeltető – amúgy veszteséges – cég. Visszatérő, mondhatjuk bérletes helye van a szponzorlistán Havasi Balázs zongorista többségi, 70 százalékos tulajdonában álló vállalkozásának, a Symphonic Concert Management Kft.-nek, amely idén, akárcsak tavaly, 150 millió forinthoz jutott az állami lottócégtől, meg még 50 millióhoz az MNB alapítványától. A Havasi-céget 2016–2018 között pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatta évente 150 millióval, egy kormányhatározatra hivatkozva.
Ehhez képest aprópénznek tűnik az a 23 millió forint, ami a Truck Race Promotion Kft.-nek jutott. A társaság a hazai autó- és motorsportélet aktív szereplője, többségi tulajdonosa pedig egy másik cégén keresztül Őry Tamás, akinek a felesége Szijjártó Sarolta, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter testvére. A sok kicsi azonban sokra megy, hiszen a Truck Race – amely a tavalyi évet amúgy 923 milliós forgalom mellett 195 milliós profittal zárta – nemrég, tavaly novemberben is kapott 20 milliót a Szerencsejáték-cégtől, öt hónappal korábban még 5 milliót, 2018 novemberében pedig ugyaninnen közel 31 milliót. Ez a cég volt az, amelyik 2019-ben oldalanként egymillió forintért írhatott tanulmányt egy közbeszerzés nyerteseként egy versenypályáról. A tulajdonos Őry Tamás ráadásul másban is utazik: 2020-ban a most a Vodafone-ra kacsintgató 4iG üzletfejlesztési igazgatója lett, bár LinkedIn-profilja szerint ez a munkája idén szeptemberben véget is ért.
Kevesebbel, 14 millióval kellett beérnie Zoób Kati divattervező cégének, a Kattiz Kft.-nek. Mindössze 5 millió forint jutott a GML Productions Kft.-nek, amely régi szereplő a listán, de korábban bőkezűbbek voltak vele. A GML ugyanis egy hónappal a megalakulása után, 2016 decemberében máris kapott 8 milliót a Szerencsejáték-cégtől, de 2020-ban és 2021-ben már 20-20 millióra érdemesítették a vállalkozást, amelynek időnként a KDNP parlamenti frakciója is fizet néhány millió közpénzt. A GML Productions amúgy a KDNP ifjúsági szervezetéből indult, ma a Pro Patria Összefogás a Kereszténydemokráciáért Egyesületet vezető Gondi Mátyás Lajos vállalkozása.
Június: Tóth Gabi koncertszervezője, egy CÖF-alapító és megint Szijjártó sógora
A júniusi keret csak 105 millió forint volt, ráadásul ezt már hatfelé osztották. A teljes összeg harmada, 35 millió forint a Backstage Management Bt.-é lett, amely Tóth Gabi honlapja szerint az énekesnő koncertjeit szervező vállalkozás. Ugyancsak 35 millió forint jutott a Gerendai Károly résztulajdonában álló Lupa Strand Kft.-nek, 5 millió pedig a Polgár Judit Sakk Alapítványnak. A Békemeneteket szervező CÖF alapítójához – a Sándor-palotának havi 873 ezer forintért tanácsokat adó – Fricz Tamáshoz kötődik a lista szerint 15 millió forinthoz jutó Demokrácia és Politikai Kultúra Alapítvány, amely tavaly októberben már kapott ugyaninnen 20 milliós támogatást, és 2018 végén is utalt nekik 10 milliót a Szerencsejáték-cég.
Tízmillió forint jutott a Hungarikumokkal a világ körül címen a korábban a TV2-n futó műsort gyártó és erről szóló honlapot is működtető Salalala Kreatív Nonprofit kft.-nek, amelyet tavaly tavasszal is támogatott már 10 millióval a Szerencsejáték-cég. Bár mint fentebb említettük, az előző hónapban már kapott 23 milliót a Truck Race Promotion Kft., de Szijjártó Péter miniszter sógorának érdekeltsége a júniusi kifizetési listán is szerepel – igaz, már csak 5 millió forinttal.
Július: Deutsch testvére, Rákay volt üzlettársa, és a Nemzeti Vágta szervezője
A júliusi szponzorációs keret még soványabb, csupán 70 milliós volt, ezt kellett ötfelé osztani. De nem egyenlő arányban, hiszen több, mint a harmadát, 35 millió forintot elvitte a Sport & Event Sportügynökség Kft., amely tavaly nyáron is kapott már 25 milliót a Szerencsejáték-cégtől – ebben a vállalkozásban közvetetten, egy másik cégén keresztül résztulajdonos Deutsch Péter, az MTK ügyvezető elnöke, Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő testvére, aki nemrég még a budapesti atlétikai vb-t szervező Budapest 2023 Nonprofit Zrt. vezérigazgatója is volt, ám fel kellett állnia, mert a közmédiától 8 milliós lelépési pénzzel távozó Németh Balázs hírolvasó ült a székébe.
Júliusban 15 millió jutott a Magyar Zene Háza Közhasznú Nonprofit Kft.-nek, és szintén 15 millió a Blue Point Sportegyesületnek, amelynek alapító elnöke a tévéből ismert egykori sportriporter Vécsei Mihály, aki jégpályát üzemeltet Balatonbogláron. Tízmillió forintot kapott a Nemzeti Vágtát szervező Lovas-Show Kft., és mindössze 5 milliót a Showtime Event Kft., amely egy másik cégén keresztül a TV2-nél és a HírTV-nél is megfordult szerkesztő, Pindroch Ferenc, valamint a kormánnyal szimpatizáló Nacsa Olivér humorista közös vállalkozása. Érdekesség, hogy a Showtime Event-ben 2013-2016 között tulajdonos volt az elmúlt években más cégeivel tízmilliárdos összegben kormányzati tendereket nyerő Balásy Gyula is. (Pindrochnak pedig korábban egy másik vállalkozásában, az SD&Watson Consulting Kft.-ben megfordult tulajdonostársként Rákay Philip is, aki azonban nagyon nem szereti, ha céges érdekeltségeiről kérdezi a sajtó, ilyenkor kijön a sodrából.)
Augusztus: az ATV igazgatósági tagja kétszer is, és a Debreceni Campus Fesztivál
Augusztusban 75 milliót lehetett szétosztani, és ebből három kedvezményezettnek jutott szponzorpénz, a háromból kettő ráadásul ugyanaz. A 75-ből 30 milliót kapott ugyanis a Rózsa Records Kft., és szintén 30 milliót az Aréna Média Consulting és Sportmarketing Kft. Előbbi cég a magyar rock egyik legtermékenyebb szereplője, Demjén Rózsi koncertjeit szervező vállalkozás, amely idén márciusban is kapott már 30 milliót, sőt már tavaly májusban is 30 milliót. A tavalyi évet 954 milliós árbevétel mellett kiemelkedő, 649 milliós profittal záró vállalkozás tulajdonosa Rózsa István, az ATV igazgatósági tagja. Ugyancsak ő a kizárólagos tulajdonosa a most augusztusban szintén 30 millióval szponzorált Aréna Média Consulting és Sportmarketing Kft.-nek. Az augusztusi keretből megmaradt 15 milliót pedig a Debreceni Campus Fesztivál kapta.