A Stratfor szerint recessziót idézhet elő, ha az USA nem növeli meg időben az adósságplafonját
Miután a 2022-es pénzügyi évben 1,4 billió dolláros hiányt regisztrált, az amerikai szövetségi kormány január 19-én elérte az adósságplafont, amely a szövetségi kormány által kibocsátható adósság maximális összegét határozza meg. A pénzügyminisztérium ezt követően úgynevezett rendkívüli intézkedésekbe kezdett, beleértve a meglévő befektetések értékesítését és a különböző kormányokhoz kapcsolódó nyugdíjalapok, például a tőzsdei stabilizációs alap újrabefektetésének felfüggesztését. A kincstár becslése szerint ezek az intézkedések júniusig megakadályozzák, hogy a kormányzat átlépje az adósságplafont, de az államkincstár óvatosságra való hajlamossága azt jelenti, hogy a pénzeszközei valószínűleg 2023 harmadik negyedévének végéig kitartanak, az adóbevételek alakulásától függően. A piaci idegesség azonban fokozódni fog, ahogy közeledik a kincstár júniusi határideje, különösen akkor, ha a kormány nem akarja az adósságplafont emelni - írja a Stratfor.
A Stratfor szerint az amerikai kormánynak nehezére fog esni megemelni az adósságplafont, ez viszonz növeli a potenciálisan súlyos pénzügyi instabilitás kockázatát. Az elkövetkező hónapokban az Egyesült Államokban a politikai viták középpontjában az áll, miként lehetne az adósságplafon megemelni, valamint megakadályozni azt, hogy a szövetségi kormány kifogyjon a szövetségi adósságszolgálatra szánt pénzből, ami csődhöz vezetne.
Az adósságplafon felemeléséért cserébe jelentős kiadáscsökkentést követelő republikánusok és az e törekvésekkel kapcsolatos feltételeket elutasító Fehér Ház között fennálló patthelyzet azonban megnehezíti a kormány számára, hogy elérje céljait.
A Stratfor szerint aproblémát súlyosbítja, hogy a képviselőház új elnöke, Kevin McCarthy megígérte, hogy támogatni fogja a kiadáscsökkentésre vonatkozó republikánus követeléseket. De még ha McCarthy úgy is dönt, hogy kompromisszumot szorgalmaz a Fehér Házzal, a képviselőházban elfoglalt gyenge pozíciója és a republikánusok kis többsége a Házban azt jelenti, hogy erőfeszítései eredménytelenek lehetnek.
A kincstár jogilag "szürke" intézkedésekhez folyamodhat a fizetésképtelenség elkerülése érdekében, ha a rendkívüli intézkedéseket kimeríti, mielőtt a Kongresszus megemeli az adósságplafont. Ha az államkincstár kifogy az összes kifizetés teljesítéséhez szükséges készpénzkészletből, a tőke- és kamatfizetéseket más kötelező kifizetések - például a társadalombiztosítás és a közszféra béreinek - visszatartásával próbálhatja prioritásként kezelni. Ez azonban visszafogná a gazdasági keresletet, valamint fokozott kockázatkerüléshez és a pénzügyi piacok volatilitásához vezetne - álltj a Stratfor. Az elemzőcég szerint az USA adósságtörlesztési kötelezettségeinek nem teljesítése azzal a kockázattal járna, hogy a pénzügyi piacok potenciálisan súlyos válságba, a gazdaság pedig recesszióba kerülne.