Budapest
2024 november 25., hétfő
image

A rezsibiztos váratlanul megoldotta a lakóépület sorsát Nagytarcsán

A térségi országgyűlési képviselő tájékozódott a volt helyőrségi parancsnoknál, Németh Szilárd pedig lerohant Nagytarcsára, ott átböngészte az egyik lakó számláit, majd mindkét politikus kiposztolta, hogy biztosított a laksások fűtése ősztől, tehát megoldották az ügyet.

A júliusban időközi választáson megválasztott polgármester már az első naptól kezdve kilincsel, hogy megoldja a lehetetlen helyzetet, de neki nem szólt a hirtelen jött megoldásról a helyi parlamenti képviselő, Vécsey László. Pénteken este tartanak fórumot Nagytarcsán, ezt napok óta tervezik, meg is hirdette az eseményt a polgármester, most abban bíznak, hogy erre a fórumra legalább a térségi fideszes képviselő elmegy, és azt is megosztja a polgármesterrel is községet is érintő ügy megoldásának a részleteit, mert egyelőre nem tudnak semmit.

Az ügyről az atlatszo.hu számolt be csütörtökön. Nagytarcsa egyik állatorvosi lova a honvédségi lakótelep: az épületek a Honvédelmi Minisztérium kezelésében vannak, a fűtést biztosító kazán pedig a község önállóan működő Nagytarcsai Közszolgáltatónál, de az üzemeltetést a Főtáv Zrt végzi. Leegyszerűsítve ugyan, de nagyjából ezek miatt a körülmények miatt alakult ki az a helyzet, hogy a drasztikusan megemelkedett gázárakkal már nem birkóznának meg a furcsa helyzetben levő lakásbérlők, de a jogi helyzet bonyolultsága miatt a rezsikedvezményeket sem vehetik igénybe. A község cégének kellene horribilis összegen gázt vásárolnia, de ez egy lehetetlen vállalkozásnak tűnik az önkormányzati cég számára.

Egy évtizede húzódó rendezetlen ingatlanügy és a még kaotikusabb központi kazán kálváriája miatt minden lakossági kedvezményből kiszorul a közel 200 honvédségi lakás bérlője. A fűtési szezonban az eddig is magas díjaik a sokszorosára nőnek.

A számla ugyanis tavaly télen is borsos volt az egykori honvédségi lakásokban, 25-30 ezer forint, hidegebb időszakokban ennél is többet fizettek a még mindig a Honvédelmi Minisztérium kezelésében levő lakások bérlői. Kovács Tibor, az egyik lakó úgy számol, hogy az idei fűtési szezonban, a mostani piaci árakat figyelembe véve, lakásonként felkúszhat 150-200 ezer forintra is a számla.

Ha lesz gáz Nagytarcsán. Ugyanis Gulyás Tamás István, a főváros melletti 6500 lelkes község polgármestere még nem látja, honnan, mennyiért lesz gáz, mert egyelőre nem adtak ajánlatot önkormányzatuk megkeresésére a gázkereskedők.

Az egykori honvédségi lakótelep négy épületében 192 lakás, de egy gyermekorvosi rendelő is van, így nagyjából 4-500 nagytarcsai várja a megoldást. A nagyon bonyolult jogi viszonyok miatt eddig is speciális rezsicsökkentésben részesültek, ami nem volt túl szabályos. Az október elsejével lejáró gázszerződés, és az elszálló energiaárak miatt ellehetetlenül az egész konstrukció.

Kovács Tibor, az egyik bérlő már legalább egy évtizede próbálja az ingatlan, gázkazán, szolgáltató körül összegabalyodott viszonyokat rendbe tenni, de mindenhol lepattant a szándék. Most figyelnek rá, amikor mindennek következménye, a nyugdíjas, szerényebb jövedelmű lakók bevételének sokszorosát jelentő fűtésszámla lehet.

A lakótelepet évtizedekkel ezelőtt katonáknak építették, nyugdíjas honvédségi dolgozók, azok családtagjai bérelik a lakásokat a Honvédelmi Minisztériumtól, egyfajta belső elszámolású bérleti díjakkal és rezsivel. A meleg vizet és a fűtést egy központi gázkazán biztosítja. Ez az állapot sokáig változatlan volt, majd a Honvédelmi Minisztérium már szabadult volna a funkció nélküli ingatlanaitól, így 2011-ben több más ingatlannal együtt a lakótelep körüli területet, és a gázkazánt átadták ingyenesen az önkormányzatnak. Az épület és a lakások maradtak a HM-nél, ahol továbbra 10 ezer forint körüli bérleti díjat fizetnek. A kazán ügye viszont elszabadult.

A központi fűtést biztosító berendezés az önkormányzathoz került, ők kezelésbe adták saját cégüknek, a Nagytarcsai Közszolgáltató Nonprofit Kft-nek, ez pedig a Főtáv Zrt-vel kötött üzemeltetői szerződést. A gázbeszerzést is a Főtáv segítségével bonyolította eddig, az idén már nem vállalta, ezért kell az önkormányzati cégnek, a Nagytarcsai Közszolgáltató Nonprofit Kft-nek önállóan kell gondoskodnia a lakótelepi lakások fűtéséhez is szükséges 300 ezer köbméternyi gáz beszerzéséről. Egyik oldalról a cég nyakába szakadt a gázbeszerzés feladata, másfelől pedig azért kezdtek el kilincselni, hogy az elszabadult gázárak elől a lakossági rezsicsökkentett árakat fizethessék a bérlők.

És itt jönnek az újabb csavarok: a Főtáv hiába engedélyes távhő szolgáltató, a nagytarcsai telepi épületekben nem távhőszolgáltatás van a jogszabályok szerint, hiszen házon belüli kazánok fűtik a lakásokat. A bérlőknek még a társasház jelenthetne menekülő utat, ennek megalakítását a tulajdonos HM kezdeményezte, de a bürokráca lassúsága miatt az idén már nem történhet meg az átalakulás, legalábbis erről tájékoztatta a minisztérium a nagytarcsai polgármestert.

Az MVM kerek perec megírta, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a Nagytarcsai Közszolgáltató Nonprofit Kft. nem jogosult az egyetemes szolgáltatásra, így a bérlők is csak piaci áron fűthetik a lakásaikat.

Gulyás István egyébként másfél hónapja polgármester Nagytarcsán, még 2020-ban oszlatta fel magát a testület, mert az előző fideszes polgármester a veszélyhelyzetre hivatkozva többször is olyan döntést hozott, amely a helyi rendeletekkel szembement. Másfél hónap alatt szakadt rá Nagytarcsa új vezetőjére a gázmizéria, és azzal együtt a lakótelep rendezetlen jogi helyzete, amiből most egy katasztrófa lehet, ha nem találnak a kormánnyal, a Honvédelmi Minisztériummal együtt valamilyen megoldást. A településnek a 300 ezer köbméter plusz gáz beszerzése jelentené a csődöt, a lakóknak pedig a rezsicsökkentés nélküli fűtésszámla.

Németh Szilárd, és Vécsey László most ezt a szövevényes ügyet másfél nap alatt megoldották, aminek részletei nem ismertek egyelőre.