A repülő szélturbina már nem álom: ezek a szerkezetek odafentről termelnek áramot
Szépen gyarapszik azoknak a cégeknek a száma, amik a sárkányrepülőkhöz hasonló berendezésekkel termelnek villamosenergiát – derül ki az Interesting Engineering összeállításából. A lap két olyan vállalkozást is említ, amik nem csupán kísérletezgetéssel foglalkoznak. Vagyis: már áramot is sikerült kinyerniük az égből, illetve a szélből.
A két cég – a Kitekraft és a KiteMill – ehhez a levegőbe küldött, propelleres eszközöket használ, amik egy földi egységhez, illetve egy generátorhoz csatlakoznak. Az összeköttetést nem sima kábel, hanem egy fonott polietilénszálakból készített megoldás biztosítja. A megtermelt energiát a generátor az elektromos hálózatba táplálja. Ha valami oknál fogva a repülőt be kellene hozni, akkor azt a földi állomáshoz erősített csörlővel lehet megtenni. A Skysails Groupnál például így:
A légi szélturbinának is nevezett fejlesztés több cég szerint hihetetlen előnyöket rejt, mivel a megvalósítása jóval olcsóbb, autonóm (hiszen magától működik), és elvileg elég biztonságos. A zajszennyezés kérdése viszont tisztázásra szorul, mivel a megtermelt energiamennyiség erősen függ attól, hány ilyen berendezés repked odafönn. Ami az időjárást illeti: a szakértők szerint az áramtermelés esőben, illetve szokatlanul meleg időben is megoldott.
A technika egyelőre azonban biztosan nem váltja le a hagyományos szélturbinákat, még akkor sem, ha ezek megépítése jóval nagyobb beruházást igényel. A különleges sárkányrepülők eredményei ettől függetlenül egyre jobbak, és ezt az elvégzett kísérletek is igazolják: a fent említett két cég például kevesebb mint egy órányi működés mellett 5,5 kW-os teljesítményt tud produkálni – pusztán tehát repüléssel.