A rekordalacsony vízállás miatt egyre több világháborús hajóroncs bukkan elő a Dunából
Az elmúlt évek legsúlyosabb, Európára köszöntő aszálya miatt a Duna vízszintje közel egy évszázada az egyik legalacsonyabbra süllyedt, és a szerbiai Prahovo kikötőváros közelében több tucat, robbanóanyaggal megrakott német hadihajó roncsai kerültek elő, amelyeket a második világháború alatt süllyesztettek el – írja a Reuters. Ezek a hajók a náci Németország fekete-tengeri flottájához tartoztak és 1944-ben, a Duna mentén süllyesztették el őket a szovjet csapatok elől visszavonuló németek. Alacsony vízállás idején felbukkannak és még mindig akadályozzák a folyami közlekedést.
Az idei szárazság azonban – amelyet a tudósok a globális felmelegedés következményének tartanak – több mint 20 hajóroncsot hozott a felszínre a Duna egy szakaszán, a kelet-szerbiai Prahovo közelében, amelyek közül sok még mindig több tonna lőszert, illetve robbanóanyagot tartalmaz, és veszélyt jelent a hajózásra.
„A német flottilla nagy ökológiai katasztrófát hagyott maga után, amely fenyeget minket, a prahovóiakat” – mondta a 74 éves Velimir Trajilovic, egy prahovói nyugdíjas, aki könyvet írt a német hajókról. A helyi halászati iparban dolgozók is veszélyben vannak, többek között a folyó túlpartján fekvő Romániában is. A szerb kormány márciusban pályázatot írt ki a hajótestek kiemelésére, valamint a lőszerek és robbanóanyagok eltávolítására. A művelet költségeit 29 millió euróra (kb. 12 milliárd forintra) becsülték.
Nem ez az első eset, hogy az alacsony vízállás hatására második világháborús hajóroncsok bukkannak elő a Dunából, néhány napja, Vámosszabadinál jelent meg egy, az ottani harcokban elsüllyesztett szovjet naszád.