Budapest
2024 november 27., szerda
image

A németek „nehéz időkre” számítanak Meloni győzelme után

Nincs mindenki elragadtatva a vasárnapi olasz választások eredményétől. A bajor miniszterelnök például azt mondta, hogy „az olaszországi parlamenti választás eredménye nem jó Európának”. Markus Söder nem örül az eredménynek, sőt beleállt pártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) egyik alelnökébe, Manfred Weberbe, aki korábban kiállt Silvio Berlusconi és pártja, a Forza Italia mellett.

„Nem az Európai Néppárt és a polgári pártok feladata, hogy lehetővé tegyék jobboldali nacionalista kormányok létrejöttét” – fakadt ki Söder. Kiemelte: a CSU mindig is azt képviselte, hogy átléphetetlen határt kell húzni a „jobboldali radikális, neofasiszta csoportokkal szemben”. Söder szerint a CSU-ban ez az uralkodó vélemény és „ez is marad”, a párt pedig nem tekinti kívánatos partnernek a Forza Italiát.

Exit poll: Giorgia Meloni és szövetségesei nagy fölénnyel nyerték meg az olasz választásokat

Ennyiszer talán még senkinek nem vágták a fejéhez, hogy Orbán Viktorral kokettál, mint most az olasz kormányalakításra esélyes Giorgia Meloninak. De a vasárnap tartandó választás fő kérdése mégsem az, hogy Meloni kormányon átvesz-e illiberális módszereket Orbántól, hanem az, hogy Matteo Salvinit sikerül-e kordában tartania.

A legnagyobb kormánypárt, a szociáldemokraták (SPD) részéről Katarina Barley volt főtitkár és szövetségi igazságügyi miniszter, az EP egyik alelnöke a Twitter-oldalán azt írta: "a szélsőjobboldali FdI a konzervatívok támogatásával megnyerte a parlamenti választásokat", ami azt jelenti, hogy "nehéz idők" következnek Európában.

A második számú kormánypárt, a Zöldek részéről az egyik társelnök, Omnid Nouripour az ntv német hírtelevíziónak kijelentette: a választási eredmény "aggasztó" és "nem jó hír".

Berlusconi: Salvini ügyes, de sose dolgozott

Van szakértő, aki úgy látja, hogy Olaszországból nem lesz új Magyarország vagy Lengyelország, nem lesz szó új Visegrádi Csoportról. Leselkednek veszélyek az olasz jogállamiságra, de az uniós pénzeket az olasz szélsőjobb sem szívesen kockáztatja.

Bizakodóbban áll az Egyesült Államok az új, Giorgia Meloni vezette kormányhoz: Anthony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, „Olaszország Washington kulcsfontosságú szövetségese, erős demokrácia és megbecsült partner”. Blinken hozzátette: „türelmetlenül várjuk, hogy együtt dolgozhassunk az új olasz kormánnyal közös céljaink, a szabad és független Ukrajna támogatása, az emberi jogok tiszteletben tartása és egy gazdasági szempontból fenntartható jövő érdekében” – közölte a külügyminiszter.

Hasonlóan bizakodó az Európai Bizottság is: ők „előremutató együttműködést” remélnek Eric Mamer bizottsági szóvivő szerint. Mamer azonban hozzátette: nem az uniós bizottság feladata annak elemzése, hogy az olaszok milyen okok alapján voksoltak. Szélsőséges és a helyzetet leegyszerűsítő állításnak nevezte ugyanakkor, hogy az olaszok Európa ellen szavaztak volna. „Bármi történjen is, az Európai Bizottság mindig rendkívüli erővel fog dolgozni az európaiak, köztük az olasz állampolgárok érdekeiért” – tette hozzá az uniós szóvivő.

Die Zeit-kommentár: Olaszország jobbra fordult, de az új kormány nem kap szabad kezet

Az olasz kormánykoalíciót megosztja az orosz-ukrán háború: egyedül Meloni foglalt állást Ukrajna mellett, Salvini és Berlusconi egy rossz szót is képtelen mondani Vlagyimir Putyinra.

„A vezető lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) számára nehéz lehet az új olasz kormánykoalíció, mert annak két kisebb pártja oroszbarát álláspontot foglal el, de bízik abban, hogy a valószínű miniszterelnök, az euroatlanti irányultságú és ukránbarát Giorgia Meloni az általa kívánt irányba tudja vezetni a kormány politikáját” – mondta hétfőn a PiS szóvivője a lengyel közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában. Radoslaw Fogiel ukránpárti politikusnak nevezte Giorgia Melonit, így abban reménykedik, hogy a leendő miniszterelnök „olyan irányban vezetheti kormányát, amilyenben szeretné”.