Budapest
2024 november 02., szombat
image

A mostani rekord hőhullám csupán átlagos nyári meleg lesz 15 év múlva Európában

Még akkor is megszokottá válnak a rendszeres aszályok és erdőtüzek, ha az országok teljesítik a 2015-ös párizsi klímamegállapodásban meghatározott klímacéljaikat – írja egy brit tanulmányra hivatkozva a Bloomberg.

A klímakutatással foglalkozó brit Met Office Hadley Centre által készített tanulmány szerint Európa rekordokat megdöntő hőhulláma kevesebb mint 15 év múlva már csak egy átlagos nyári meleg lesz:

Az évszázad végére egy átlagos nyáron több mint 4 Celsius-fokkal lesz melegebb az iparosodás előtti szintnél, ami több mint kétszerese a Párizsi Megállapodásban kitűzött 1,5 fokos maximumnak.

"A helyzet tovább fog romlani, és az előrejelzések szerint Európában az idén nyáron tapasztaltnál is szélsőségesebb időjárás várható" – mondta David King, a klímakutatással foglalkozó nemzetközi szakértői csoport (CCAG) elnöke. A klímahelyzet további romlásának okait elemezve King arra figyelmeztetett, hogy az idén mért adatok nem veszik teljes mértékben figyelembe az Északi-sarkvidék instabilitását, amely – véleménye szerint – globális fordulópontot jelent. A jégolvadás ugyanis dominóhatást kiváltva jelentős következményekkel járhat az egész bolygóra nézve.

Ráadásul az EU Közös Kutatóközpontja szerint az emelkedő hőmérséklet miatt Európában az elmúlt 500 év talán legsúlyosabb aszálya tapasztalható. Ennek már most is számos következménye van, a terméskieséstől kezdve a kulcsfontosságú folyók, például a Rajna teherforgalom számára átjárhatatlanná válásáig. A szélsőséges időjárás következtében tehát felborulnak az európai ellátási láncok, és tovább nő a már most is magasra szökő infláció. Ugyanakkor Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában és Romániában erdőtüzek is pusztítottak, nagyjából Belgium egyötödének megfelelő terület égett le – hívja fel a figyelmet a Bloomberg.

Az EU hosszabb távú kibocsátáscsökkentési tervei továbbra is a kijelölt úton haladnak: a blokk célja, hogy az évtized végére 55%-kal csökkentse a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok kibocsátását. Globális szinten az országok novemberben Egyiptomban találkoznak, hogy megvitassák, miként lehet teljesíteni a szigorúbb éghajlatvédelmi célokat. Azonban aggodalomra ad okot, hogy ez már nem lesz elég a szélsőségesebb felmelegedési forgatókönyvek megakadályozásához.