A magyar populistákat hozta intő példaként a BBC-ügyében a Vágy és vezeklés írója
A „magyarországi populizmussal” példálózott a BBC-vel kapcsolatban Ian McEwan neves angol regényíró. A Booker-díjas Amszterdam, a Mi, gépek, valamint a Vágy és Vezeklés – amiből Oscar-díjas film is készült – szerzője a Radio Times-nak adott interjút, és ebben beszélt arról, hogy nagyon aggódik a BBC-ért.
Szerinte a brit közszolgálati adó „politikai nyomás alatt van. Általánosságban elmondható, hogy a jobboldali populisták kézikönyvében három vagy négy célpontot azonosítanak: a közhivatalokat, az igazságszolgáltatást és a független műsorszolgáltatókat.
Ezt Magyarországon is láthatjuk, és persze megvan a mi saját verziónk is – ami talán egy kicsit enyhébb.
A konzervatívok egy jelentős és befolyásos részének a rögeszméjévé vált, hogy a BBC egyfajta baloldali, fejcsóváló, entellektüel menedékké vált az összes politikai ellenfelük számára, és ezért ki kell csinálni. Ez egyszerűen nagyon rossz” – idézte a nyilatkozatot a Guardian, amely emlékeztet, hogy a most 74 éves író az 1970-es években robbant be a köztudatba Salman Rushdie, Martin Amis és Christopher Hitchens csoportjával.
A BBC-vel kapcsolatos problémákra a csatorna és Gary Lineker, a brit foci egyik legnagyobb ikonja közötti vita irányított nagy figyelmet, miután Linekert azért távolították el kis híján véglegesen a csatornától, mert hevesen kritizálta, és az 1930-as évek Németországához hasonlította az egyik konzervatív politikus által benyújtott bevándorlási törvényjavaslatot: