A magyar cégvezetők harmada nem tudja kizárni, hogy le kell állni vagy csökkenteni a kapacitást a következő pár hónapban
A magyar cégvezetők harmada számol úgy, hogy a vállalata a következő félévben nem lesz nyereséges. 26 százalék szerint összejön ugyan valamennyi profit, de kevesebb, mint eddig, 20 százalék szerint pont ugyanannyi nyereség lesz, mint korábban, 22 százalék pedig arra számít, hogy még nőni is fog a nyeresége. Erre jutott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete, amikor 2135 magyarországi cég vezetőjét kérdezte a jövőképről.
Első olvasásra nem hangzik rosszul az a mondat, hogy a cégvezetők többsége egyáltalán nem tartja valószínűnek a következő félév folyamán cége teljes leállását. Csakhogy amikor az az eredmény jön ki, hogy a cégvezetők 67 százaléka szerint nem valószínű, hogy az energiaárak miatt teljesen le kell állni, 69 százalék szerint pedig az nem esélyes, hogy az alapanyagok beszerzése leálláshoz vezetne, máris nem annyira jó belegondolni, milyennek láthatja a jövőt a maradék 33, illetve 31 százalék.
Azt, hogy teljesen leállni nem kell az energiaárak elszállása miatt, de a kapacitáskihasználtságot csökkenteni igen, a megkérdezettek 15 százaléka tartja nagyon valószínűnek, azt pedig 8 százalék, hogy a beszerzési nehézségek miatt kell ilyen döntésre jutni. A teljes leállást az energiaárak miatt 8, a beszerzési problémák miatt 2 százalék mondta nagyon valószínűnek.
A teljes leállás az energiaárak miatt leginkább a szolgáltató szektort és a nem exportáló cégeket fenyegeti, az alapanyaghiány miatt leállás pedig az építőiparban a legjelentősebb kockázat.
A legtöbb vállalkozásnak az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb pénzügyi problémát az októberi adatfelvétel előtti hónapokban, a cégek 14 százalékának érdemi, a vállalat működését veszélyeztető nehézséget okozott, további 35 százaléknak pedig olyan nehézséget, amely a működést azért nem sodorta veszélybe.
A második leggyakrabban említett pénzügyi kihívás az adók és járulékok befizetése volt, amiről a cégek 8 százaléka mondta azt, hogy a vállalat működését is veszélyeztette, 34 százaléknál pedig kisebb nehézséget jelentett. A megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése a vállalatok 5 százalékának okozott érdemi, 32 százalékának kisebb nehézséget.
Jól látszik a számokon az is, hogy bármilyen pénzügyi nehézségről legyen szó, minél kisebb egy cég, annál nagyobb az esély arra, hogy bajban legyen.