A magyar borászoknak is fejfájást okoz a heves időjárás
A tavalyi aszályos időszak után idén a gombák, a kártevők és a csökkenő kereslet is nehezíti a magyar borászok dolgát. A most kezdődő szüret fogja megmutatni, milyen eredményt hoz a szőlő egész éves gondozása, megtérül-e a befektetett pénz és energia – áll az Erste Agrár Kompetencia Központ közleményében.
Fórián Zoltán, a Központ vezető agrárszakértője szerint a tavalyinál nagyobb lesz a szőlő termésmennyisége, és az ára is emelkedni fog, átlagosan 10 százalékkal. Az elemzés azt mutatja, folytatódik idén is a termőterület csökkenése, ezzel már 2015 óta küzd az iparág, 58 ezer hektár alá eshet az országban. Azonban a 2022-ben mért termésmennyiség nőhet, idén akár 418-420 ezer tonna is lehet.
A megkérdezett borászok többsége a belföldi kereslet csökkenésére, a peronoszpórafertőzésre, a hűvösebb időjárásra panaszkodott, de a szélsőséges, viharos jelenségek is gondot okoztak néhány területen. Egy móri borász tájékoztatása szerint, a termésük 15 százalékát vitte el a gomba, Soltész Gergő az egri Ostoros Családi Pincészet vezetője, hasonló okok miatt nem tudott pontosat mondani az idei termésről. A szekszárdi borvidék megkérdezett borászának az elmúlt 20 év legsúlyosabb peronoszpórafertőzésével kellett megküzdenie.
A következő hetek is befolyásolhatják még a szüret eredményességét, de a borászok az elmúlt idő tapasztalatai alapján az egyre növekvő fehérbor- és pezsgőkeresletre készülnek. Az időjárástól való kitettség és a fertőzések veszélye mellett pedig a jövőre bevezetett új szabályozásban látják a legnagyobb nehezítést. Januártól kötelező üvegvisszaváltási rendszert vezetnek be, valamint kötelesek lesznek a borászok a címkén a kalóriatartalom mellett a pontos összetételt is feltüntetni.
Az iparág vállalkozói szerint a növekvő termelési és védekezési költségeket nem lehet érvényesíteni a piacon, ez pedig egyre nagyobb anyagi terhet ró a borászatokra.