A közel egy éve letartóztatásban levő polgármester falujában sorra jönnek elő a további kényes ügyek
Újabb botrány érik a Szeged melletti Újszentivánon, a volt polgármester büntetőügye miatti csatazaj sem ült el teljesen, de még mindig ki-kidől még egy csontváz. Februárban azért tartóztatták le az előző polgármestert, mert a helyi munkásszálló megépítésére igényelt összeget nem fordították teljes egészében a beruházásra, hanem a túlárazásból megmaradt több mint 100 millió forintot magáncélra fordították, a gyanúsítás szerint a volt polgármester saját vendégházaira is költötte a pénzt.
A letartóztatás miatt kellett időközi választást kiírni, itt két független mellett, egy fideszes támogatással rendelkező jelölt indult a polgármesteri posztért. A júliusi időközi választást végül a fideszes logó nélkül induló régi motoros nyerte meg, a fideszes támogatással induló maradt alul. Nyár óta túl sok dolog nem történt, de az utóbbi hetekben ismét megbolydult a méhkas, ezért is hívták össze a falugyűlést.
Róka fogta csuka
Elég zavaros az újszentiváni helyzet, mert miközben az energiaválság miatt, másokhoz hasonlóan pénzügyi nehézségekkel is birkózik a nyáron megválasztott faluvezetés, időnként még egy-egy múltból felbukkanó ügy is a nyakukba zuhan, amelyek miatt akár tízmillióktól is eleshet a falu.
Közben olyan döntéseket is hoznak a takarékoskodásra hivatkozva, ami nem biztos, hogy kiállná a makulátlanság próbáját, mint például a bölcsis óvőnők kirúgása vagy ingatlanok értékesítése, ez utóbbi a fedezetéül szolgálhatna a közvilágítás korszerűsítésének, amellyel annak költségeit a felére csökkenhetnék. Nehéz kibogozni, hogy az öreg motoros Bodó Imre polgármester, a megszorító intézkedésekről akarja elterelni a figyelmet előde ügyeivel, vagy tényleg az érdekében áll, hogy az előző, szintén Fideszhez kötődő polgármester ügyeit feltárja, amelyek vélhetően túlmutatnak a falu határain.
Mindenesetre a csontvázak kidőlésénél jobban dühíti a helyieket az elbocsátás, és egy ingatlan értékesítése, ami mögött mutyit sejtenek. Legalábbis ez derült ki a csütörtöki falugyűlésen, ahol órákon át a most dobra vert telekről vitatkoztak, és a gyermekintézmények hat dolgozójának elbocsátása, ami a legnagyobb felzúdulást kiváltotta az utóbbi napokban, csak az utolsó percekben került elő.
Maratoni falugyűlés
Dugig megtelt a terem, ahol a falugyűlést, hivatalos nevén közmeghallgatást tartották Újszentivánon, nem csoda, mert nem túl sűrűn volt ilyenre alkalom. Érezhetően mindenki készült a mérkőzésre. Az előzményekhez hozzá tartozik, hogy a régi motoros fideszes testületbe kakukktojásként bekerült Binszki Olivér, aki harmadik jelölt volt az időközin a polgármesterjelöltek között. A testületi ülések élő közvetítésein keresztül a helyiek is követhették, ahogy egyetlen ellenzékiként rendre letorkollják a képviselőt az „okvetetlenkedései” miatt. Binszki kikutatta az értékesítendő ingatlan adatait, és az elbocsátott dolgozók miatt indult aláírásgyűjtést is biztatta. Így került sor a falugyűlésre, ahol a regnáló faluvezetés a volt polgármester időszakának bajos ügyeit, míg a közönség az „újak” által dobra vert ingatlant, és az elbocsátásokat pörgette fel.
Az első három órában még fel sem vetődött a dolgozók elbocsátása, egy órán át a 2006 előtt polgármesteri, most alpolgármesteri posztot betöltő Talpai János történeti visszatekintését hallgatta a nagyérdemű, majd eztán estek neki a helyiek a szerintük áron alul, versenyeztetés nélkül egy vállalkozónak átjátszott telek miatt. A földdarabbal kapcsolatban az is felvetődött az indulatos vita közben, hogy a vállalkozó, akinek eladnák a telket, már vagy húsz éve igen kedvező áron bérli a területet, a helyiek szerint környezetet is károsít azzal, hogy építési törmeléket hord az ingatlanra, holott erre nincs is felhatalmazása az önkormányzattól.
A hosszas vita vége az lett, hogy a polgármester megígérte, hogy a testületi ülésen már megszavazott eladást sztornózzák, és meghirdetik az ingatlant, bárki jelentkezhet a megvásárlásra. Bodó Imre, polgármester ekkor jött elő az előző polgármester idejéből rájuk maradt, és a hatóságok által is vizsgált ügyekre, mintegy előzetesen magyarázva is a takarékossági intézkedéseket, amelyek közé a telekeladás, és az elbocsátás is tartozik.
A jéghegy csúcsa
Bodó Imre elmesélte, hogy az energiaválság mellett, a felbukkanó kétes ügyek miatt több tízmillió forinttól is eleshet a település. Legutóbb például az Államkincstár értesítette az önkormányzatot arról, hogy felfüggesztették a bölcsődei pótmunkákra lehívott fordított áfa elszámolását, akár 12 millió forintot bukhat az önkormányzat. Ez egy TOP pályázatos beruházás volt, 141 millió forint 100 százalékos támogatást nyert a település még 2019-ben. A pénzből 2020-ban 130 millió forintot kifizettek az önkormányzatnak, majd a közbeszerzésen ebből a kivitelező első körben 72 millió forintot költött, egy évvel később pótmunkák miatt újabb 10 millió forintot kapott a cég. Most ennek a pótmunkának az elszámolását akasztotta meg az Államkincstár a túlárazásra hivatkozva.
Bodó Imre elmondta, hogy az elmúlt hónapokban az derült ki, hogy ahova nyúlnak, ott semmi sincs rendben. Még a korábbi polgármester meggyanúsítására alapot adó túlárazás mellett is van baj a munkásszállóval: az ezt működtető 100 százalékos tulajdonú önkormányzati cég, a Településgazdálkodási Kft könyvelését egy szociális szövetkezet végezte, de úgy tűnik, hogy nem hibátlanul. Ugyanis a Déli Napfény Leader Egyesület megítélt egy 10 milliós összeget a települési cégnek még korábban, ám most derült ki, hogy az elszámolásnál a számlák mellé nem csatoltak megrendelést, bizonylatokat, teljesítési igazolást, így a pénzt kénytelen visszatartani a leader szervezet.
Bodóék az önkormányzati cég működését vizsgálva azzal szembesültek, hogy közel 100 millió forint ment az önkormányzati kasszából úgy az önkormányzati céghez, hogy semmiféle bizonylat nincs arról, hogy mire ment el a pénz. A polgármester nem állítja, hogy a pénz szőrén-szálán eltűnt, de az biztos, hogy szabálytalanul lettek lekönyvelve a tételek. A december 15-i testületi ülésen arról döntöttek, hogy megszüntetik az önkormányzati céget, és saját kezükbe veszik a munkásszállót, és minden mást, ami eddig ehhez a céghez tartozott. A könyvelést végző szociális szövetkezet egyelőre nem adja át a könyvelést, majd januárban, amikor az átadás-átvételt intézik, számolt be a polgármester. Szó esett még egy sor kétesnek tűnő ingatlan ügyletről, más, egyelőre lezáratlan pályázatról, amelyek miatt szintén nagy összegek lógnak a levegőben, és vizsgálatok is folynak az ügyek miatt.
Végül a háromórás falugyűlés végén állt fel az óvodából és bölcsődéből elbocsátott hat dolgozó miatt aláírásgyűjtést elindító szülő, aki a 220 aláírást tartalmazó petíciót átadta a polgármesternek azzal a kéréssel, hogy vegyék figyelembe a helyiek akaratát, és maradjon a gyermekintézmény a korábbi működési feltételek mellett. Bodó Imre ekkor boldog karácsonyt kívánt, és lezárta a közmeghallgatást.