Budapest
2024 november 16., szombat
image

A kormány megígérte Brüsszelnek, hogy legkésőbb két év múlva újra csatlakozhatnak a hálózathoz a napelemesek

Két éven belül visszaállítja a háztartási méretű kiserőművek hálózati csatlakozási lehetőségét – többek között ezt is vállalta a magyar kormány a helyreállítási tervben, amelynek elfogadását szerdán javasolta a tagállamoknak az Európai Bizottság, és amely alapján 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatáshoz juthat Magyarország – amennyiben megfelel az egyéb elvárásoknak is. A terv végleges elfogadása a következő 1-2 hétben várható.

A dokumentumban egy sor, a megújuló energia minél gyorsabb terjedését segítő vállalás is szerepel, ezek egyikre az, hogy megszüntetik a háztartási méretű kiserőművek hálózati csatlakozásának felfüggesztését (amit októberben rendelt el a kormány), illetve addig is legalább félévente felülvizsgálja régiónként a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal azt, hogy indokolt-e még fenntartani ezt a korlátozást.

A kormány vállalta, hogy minderről jövő március végéig meg is hozza a szükséges szabályokat, ahogy többek között a következő vállalásokról is:

Az időjárásfüggő megújuló energiatermelés felfuttatása komoly hálózati fejlesztéseket igényel, erre 415 millió eurós keret áll majd rendelkezésre, plusz 300 millió euró a hálózat működését segítő akkumulátorok beszerzésére. A kormány azt is vállalta, hogy a jelenlegi 8-ról 10 gigawattra növeli 2026 nyaráig a jóváhagyott megújuló energiatermelési kapacitás mértékét.

A vállalásoknak ez csak egy része, a későbbiekben alaposabban is feldolgozzuk a témát.

*A napelemesek számára kedvező szaldó elszámolás lényege, hogy az általuk felhasznált elektromosenergia-mennyiséget csökkenteni tudják a napelemeik révén a hálózatba betáplált elektromos energiával, és csak a különbség után kell megfizetniük a díjakat, az adott – általában egy éves – elszámolási időszak alatt. Ez azonban jelentős plusz költséget jelent a hálózat üzemeltetőjének, mivel egy ilyen napelemes felhasználó olyan időszakban "kéri vissza" a korábban (nyári, napsütéses időszakban, olcsón) betáplált energiát, amikor eleve nagyobb az energiaigény (télen, kevésbé napsütéses időszakban) és drágább az áram. A szaldó elszámolás kivezetéséről már létezik egy rendelet, de értelmezése egyelőre kérdéses.