Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

A kormány helyett az államfő alá rendelik a fényűző Corvin-lánc testületet

Átírná az állami kitüntetésekről szóló törvényt a kormány. Ha a törvényjavaslat-tervezetet ebben a formában fogadja majd el a parlament, akkor két fontos változás várható június 1-től. Az egyik az év elején mintegy 6 milliárd forintos beruházással új székházba költözött, állami kitüntetés-osztó Corvin-lánc testületet és annak operatív feladatait ellátó irodát érinti.

A még Horthy Miklós alapította, majd az Orbán-kormány által újjáélesztett, jelenleg a második legmagasabb rangú állami kitüntetéssel, a Magyar Corvin-lánccal kapcsolatos feladatok eddig kormányzati hatáskörbe tartoztak, de a Miniszterelnökségen készült friss javaslat szerint a feladatok és a Corvin-lánc Iroda működtetése a Sándor-palotához kerülnek. Sőt, újítás, hogy

a Corvin-lánc Iroda vezetőjét a továbbiakban a miniszterelnök helyett a köztársasági elnök nevezi ki.

A törvényjavaslat célja az indokolás szerint a Corvin-láncra, az azt odaítélő testületre és az operatív munkát végző irodára “vonatkozó jogszabályok összhangjának megerősítése és a Magyar Corvin-lánc tekintélyének ápolása”. Ami a tekintélyt illeti, azt valójában megtépázta több tényező is a kezdetektől egészen a közelmúltig:

A hvg.hu írt már arról, mennyi közpénzt emésztett fel a 12 fős köztestület új, 2200 négyzetméteres szákházba – Tisza István egykori miniszterelnök öngyilkosságának helyszínére – költözése. A műemléki igényességgel felújított villában van zene- és szivarszoba, több lakosztály, és 274 milliót költöttek arra, hogy műtárgyakkal, Mednyánszky- és Czóbel-festményekkel dekorálják a belteret.

Mindezek után tehát a Corvin-lánc kitüntetéssel kapcsolatos feladatok a törvény átírásával a kormánytól eltávolítva, az államfő hivatalához, vagyis a Novák Katalin által kezdettől tudatosan használt, de egy másik törvénymódosító javaslattal hivatalosan is alkalmazni javasolt Sándor-palotához kerülnének.

A javaslat szól arról is, hogy az államfő hivatali szervezetének vezetője is “a miniszterelnök figyelmébe ajánlhatja egyes személyek állami kitüntetésekre való érdemességét”. Vagyis Ekler Gergely hivatalvezető – aki családügyi miniszterként is Novák kabinetfőnöke volt – is javasolhat kitüntetettet. De kitüntetést ezután is Orbán előterjesztésére és ellenjegyzésével a köztársasági elnök adományoz.