A könyvek kapaszkodók a bizonytalan időkben
A párkapcsolatokról, a testvérszeretetről, a szülőségről, a nagyszülői élethelyzetről és a kamaszkorról szóló kötetei után a klinikai és mentálhigiéniás szakpszichológus ezúttal önismereti útra hív minket, amelyet végigjárva teljes és önazonos életet élhetünk.
A könyv bemutatja azokat a testi érzéseket, amelyekre leginkább csak akkor figyelünk fel, amikor már fájdalmasak, kellemetlenek vagy zavaróak. A testi érzések üzenetei mellett érzelmeink azok, amelyeket gyakran félreértünk, vagy fel sem ismerünk, holott ezek is szövetségeseink az önismereti úton. A kötetben feladatok támogatják az önismereti munkát, amelyeket egyénileg vagy a párunkkal, barátokkal is végezhetünk.
A hatékony módszerek ismertetése és a feladatok mellett az ismert szakember a saját terápiás esetein keresztül, és a legfrissebb szakirodalom felhasználásával mutatja be, hogyan fejleszthető a személyiségünk egész életünkön át. Illetve azt, miként segíthet a pszichoterápia és az önismeret abban, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz.
A szerző széles körű vizsgálatokra és hétköznapi történetekre alapozva meghatározza a megbánás alaptípusait, és bemutatja, hogyan alakíthatjuk építő erővé és fordíthatjuk előnyünkre a kudarcainkat, hogy bölcsebb döntéseket hozhassunk a munkánkban és a magánéletünkben.
Dr. Balogh Klára—Dr. Koltai Mária: A szerelemtől az érett párkapcsolatig
„A szerelembe eséstől az érett párkapcsolat kialakulásáig a fejlődésnek megvan a maga rendje, a maga szabályai, egymást követő lépcsőfokai” – mutat rá Dr. Balogh Klára gyermekgyógyász, pszichoterapeuta, kiképző családterapeuta és Dr. Koltai Mária pszichiáter, pszichoterapeuta, kiképző családterapeuta új könyvében.
A szerzők azoknak ajánlják a kötetet, akik szeretnék megérteni és egy fejlődési folyamat részeként látni eddigi párkapcsolataik örömeit, nehézségeit és kudarcait, ugyanis a párkapcsolat szükségszerűen különböző szakaszokon megy keresztül, amelyek próbára tehetnek, de egyúttal az egyéni és közös fejlődés lehetőségét is magukban hordozzák.
A könyvből megismerjük a szerelembe eséstől a szimbiózison át az érett párkapcsolatig vezető fázisok jellemző kihívásait, a kríziseket, elakadásokat és a lehetséges megoldásukat. Az esetrészletekkel, szépirodalmi idézetekkel és önismereti kérdésekkel színesített könyv segítségével könnyebben megbirkózhatunk kapcsolati nehézségeinkkel, és közelebb kerülhetünk társunkhoz és önmagunkhoz. Czecz Fruzsina: Terítéken a lélek
Egy jóízű önismereti utazásnak lehetnek részesei azok az olvasók, akik Czecz Fruzsina tanácsadó szakpszichológus, gasztropszichológiával foglalkozó ételrajongó szerző könyvét választják. A Terítéken a lélek ugyanis egy rendkívüli kalandra hív, amely során többek között megtudhatjuk, miért idéz fel ennyi emléket egy-egy íz, mit árul el rólunk a főzési stílusunk, és mit tehetünk, hogy csökkentsük a depresszió esélyét.
A szerző tudományos eredményekkel, esetbemutatásokkal és számos érdekességgel illusztrálva mutatja be a gasztronómia és a mentális egészségünk közötti összefüggéseket. A szellemes és úttörő kötetből az is kiderül, milyen hozadéka lehet az ételintoleranciának, és miként válhat a konyha meditációs térré. A fejezetek végén található gyakorlatok segítségével a pszichológia és a gasztronómia iránt érdeklődők elmélyíthetik az önismeretüket.
Michelle Obama: Belső fényünk
A bizonytalan időkben segítségünkre lehet ez az inspiráló, személyes hangvételű könyv, amely méltó folytatása Michelle Obama világszerte bestselleré vált, a kritikusok által is elismert memoárjának. Az egykori first lady hatékony megküzdési módjai és a mindennapjaink során alkalmazható gyakorlati tanácsai segítségével kiszámíthatatlan világunkban is kiegyensúlyozottak és bizakodóak maradhatunk.
Mint írja, „ha megtanuljuk felismerni, lesz elég erőnk használni is saját fényünket”. A Belső fényünk inspiráló történetek és mélyreható tanácsok gazdag tárháza, amely párbeszédre ösztönöz, és arra inspirál, hogy megvizsgáljuk a saját életünket, hogy megtaláljuk, aminek örülhetünk, és nyughatatlan világunkban is tartalmas kapcsolatokat alakíthassunk ki.
Az egykori first lady korábban el nem mesélt történetek és érzékeny megfigyelések sorozatán keresztül osztja meg velünk gondolatait változásról, kihívásokról és belső erőről, valamint meggyőződését, hogy ha másokért ragyogunk, felfedezhetjük a körülöttünk lévő világban rejlő sokszínűséget és lehetőségeket, mélyebb igazságokat tárhatunk fel, és a fejlődés új útjaira bukkanhatunk. Anyaként, lányként, feleségként, barátként és first ladyként, mint írja, maga is sikeresen alkalmazkodott a változásokhoz, és győzött le egy sor akadályt.
Gonda Gréta