Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

A klímaváltozás miatt egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a porral együtt új kórokozók jelennek meg

Az éghajlatváltozás hatására új, a szervezet számára eddig ismeretlen allergének és kórokozók jelennek meg, melyek az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatják – áll a Semmelweis Egyetem szerdai bejegyzésében.

„A megnövekedett porkoncentráció önmagában is okozhat légzőszervi irritációt” – idézi az intézmény honlapja Müller Veronikát, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóját. Szerinte

a tüdő sokat kibír, a légzőrendszer a 2,5 mikronnál nagyobb méretű részecskék zömét kiszűri. Azonban huzamosabb kitettség és a PM2,5 (2,5 mikron alatti) koncentráció növekedése, amit a Magyarországon is már több alkalommal megjelenő, szaharai porvihar hatására tapasztalhattunk, hosszú távon krónikus tüdőbetegség kialakulásához vezethet”.

A szaharai pornapok tüdőbetegségekre gyakorolt hatását a sivatagos területekhez közelebb fekvő Kanári-szigeteken vizsgálták korábban. Azokon a napokon, amikor a koncentráció nagymértékű növekedését észlelték, az ismert tüdőbetegeknél a kórházba kerülés kockázata is nőtt –olvasható a cikkben.

A klímaváltozás egy további hozadéka az adott régióban nem honos kártevők, betegségek megjelenése, mivel a széllel továbbított por is hordozhat az egészségre káros ágenseket. A gombaspórák, baktériumok és vírusok megtapadnak a poron, és a tüdőbe jutva gyulladást, allergiás reakciót vagy fertőzést okozhatnak. Felbukkanásuk az időjárási szélsőségek, például porviharok számával párhuzamosan nő, és földrajzi eredetüktől függően a szervezet teljesen új egészségügyi kihívásokkal találkozhat az egyetem szerint.