15° Budapest
2025 május 15., csütörtök
image

A kiszivárgott Pentagon-iratok szerint Dél-Koreát nagyon aggasztja, hogy fegyvert kellene szállítania Ukrajnának

A kiszivárgott Pentagon-iratok szerint Dél-Koreát nagyon aggasztja, hogy fegyvert kellene szállítania Ukrajnának – írja a BBC. A portál birtokába került dokumentum a dél-koreai elnök, Jun Szuk Jeol (képünkön) két vezető tanácsadójának vitáját tartalmazza, és jól láthatóvá teszi a távol-keleti ország problémáját, miszerint az Egyesült Államok ugyan elvárná tőlük, hogy adjanak tüzérségi lőszereket Kijevnek, ám régi, eddig következetesen tartott szabálya a dél-koreai kormányzatnak, hogy nem szállítanak fegyvert háborúban álló országoknak.

Az egyik tanácsadó a dokumentum tanúsága szerint azt javasolta, hogy adják el a szóban forgó lövedékeket Lengyelországnak, amit nagyon nehéz egyébnek tekinteni, mint valamiféle okoslányos megoldásnak, hiszen ezzel azt a látszatot kelthetnék, hogy nem engedtek az amerikai nyomásnak, a lengyelek pedig azt csinálhatnak a lövedékekkel, amit akarnak, tehát továbbadják Ukrajnának.

Szöul közölte, hogy Washingtonhoz hasonlóan nagy erőkkel keresi a szivárogtatót, ugyanakkor azt is leszögezték, hogy képtelenségnek tartják az elnöki palotában zajlott magánbeszélgetések rögzítését.

Az Egyesült Államok közben nem csinál titkot abból, hogy elvárja Jun Szuk Jeoléktól az Ukrajnának történő fegyverszállítást, és itt nem feltétlenül csak lövedékekről van szó. A dél-koreai fegyveripar nyaktörő gyorsasággal képes hadianyagokat és fegyvereket is előállítani, nem utolsósorban az északi szomszédja jelentette fenyegetés miatt, de azért is, mert az ország ott van a világ tíz legnagyobb fegyverexportőre között.

Érdemes mindehhez hozzátenni, hogy Dél-Korea számára nem csak a megszokások, hanem az Oroszországhoz és a Kínához fűződő kapcsolatai is nehezítik az egyértelmű állásfoglalást. A BBC-nek nyilatkozó Korea-szakértő is megerősítette, hogy az ország egyfajta tojástáncot jár az amerikai, az orosz és a kínai elvárások között.

A szivárgás persze súlyosan veszélyezteti az amerikai-koreai kapcsolatokat is, hiszen a fenti vita puszta megléte a Pentagonban azt bizonyíthatja, hogy az amerikaiak lehallgatják a távol-keleti szövetségesüket. Ez különösen akkor hathat igen fájdalmasan, amikor az ország vezetője, Jun Szuk Jeol a Fehér Házba készül, hogy megünnepelje a két nép között 70 éve fennálló szövetséget.