14° Budapest
2024 november 02., szombat
image

A királynő utolsó útja – erre számíthatunk szeptember 19-én

Hetven év telt el az utolsó brit uralkodó halála óta, az Egyesült Királyság már csak a hatalmas időbeli távolság miatt is olyan eseményre készül II. Erzsébet búcsúztatásával és temetésével, amire még nem nagyon volt példa. Az óramű pontosságú események rögtön a királynő halála után elkezdődtek, és egyre több embert vonzanak. A királynő koporsójának útját már eddig is tömegek kísérték Balmoraltól Edinburghon át Londonig. A brit főváros szállodái eddig talán soha nem látott érdeklődést tapasztalnak. Boris Johnson volt miniszterelnök a gyászhír bejelentésének estéjén kiadott közleményében azt írta, sokakat személyesebben érint a királynő halála, mint azt gondolták volna, és nem igazán fogják fel a történteket. Az udvartartás és a kormány olyan temetést szervez szeptember 19-ére, amely tömegek gyászát segíthet feldolgozni, és amelyet bizonyára egy jó darabig nem felejtünk el.

II. Erzsébet koporsója lánya, Anna hercegnő kíséretében kedden este indult el az edinburghi St. Giles székesegyházból Londonba annak a Royal Air Force C-17 Globemasternek a fedélzetén, amely korábban több ezer embert menekített ki Afganisztánból, valamint Ukrajnába is szállított fegyvereket és humanitárius segélycsomagokat.

Ahogyan azt korábban megírtuk, az előkészületek minden részlete gondosan ki van dolgozva a London Bridge műveletben. Eszerint a királyi zászlóval fedett koporsót szerdán átszállítják a parlament épületébe, ahol helyi idő szerint délután öt órától hétfő reggelig a koronaékszerekkel – a világ második legnagyobb gyémántjával díszített jogarral, országalmával és koronával – együtt a nagy nyilvánosság is megtekintheti a nap 24 órájában.

Brit lapok már próbálják megbecsülni a látogatók számát, a Times szerint három nap alatt 750 ezren is megfordulhatnak a parlament nagycsarnokában, a Sun azt írja, a bejutásra akár 12 órát kell majd várni (más becslések szerint a 30 óra sem lesz kirívó), a szervezők pedig azt mondták, arra készülnek, a sorok a London belvárosának ellentétes szélén fekvő Tower Bridge-ig nyúlhatnak el.

II. Erzsébet koporsójának őrzésében a hadsereg minden egysége képviselteti majd magát: a haditengerészek, a légierő, a Tower Beefeaterként ismert őrei és a legkeményebb elit alakulat, a Gurka tagjai mind részt vesznek majd a virrasztásban. A 20 perces őrség során a legmagasabb rangú katona áll majd a királynő lábánál, a legalacsonyabb pedig a fejénél.

Vasárnap este III. Károly király fogadást ad a gyászszertartásra érkező külföldi uralkodóknak és államfőknek a Buckingham-palotában. A temetést megelőzően megtisztítják a koronaékszereket, ez is meglepően nagy szervezést igényel, ugyanis VI. György halálakor (1952-ben) három ékszerésznek két órájába telt leporolni azokat.

Szeptember 19-e nemzeti gyásznap, és így munkaszüneti nap lesz az Egyesült Királyságban. Reggel kilenc órakor még megszólal a Big Ben harangja, ezután annak nyelvét egy centiméter – egészen pontosan hét tizenhatod hüvelyk – vastag bőrrel vonják be, hogy tompított hangot adjon ki. Valamivel később a koporsót átszállítják a 11 órakor kezdődő megemlékezésre a Westminster apátságba, ahol 1760 óta nem tartottak uralkodói gyászszertartást – igaz, a királynő édesanyját, Erzsébet királynét itt búcsúztatták 2002-ben.

Az apátság kétezer férőhelyét a királyi család tagjai, Liz Truss kormányfő és az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnökei, magas rangú brit politikusok és külföldi államfők, uralkodók foglalják majd el. A meghívott vendégek egy kísérőt hozhatnak magukkal és az államfők delegáltat küldhetnek maguk helyett – Novák Katalin biztosan ott lesz, legalább három ország azonban képviselet nélkül marad.

Bár a Kreml korábban bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin nem utazik Londonba, később az Independent a birtokába jutott információk alapján azt írta, Oroszország és Belarusz az ukrajnai agresszió miatt nem is hivatalos az eseményre, Mianmar pedig a februári katonai puccs miatt került feketelistára. Nagy valószínűséggel Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is távol marad majd.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb diplomáciai eseményén részt vesz azonban Joe Biden amerikai elnök és a first lady, Emmanuel Macron francia, Frank-Walter Steinmeier német, Sergio Mattarella olasz, Recep Tayyip Erdogan török elnök, Justin Trudeau kanadai, Anthony Albanese ausztrál és – 24 órás utazás után – Jacinda Arden új-zélandi miniszterelnök is. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen mellett számos uralkodócsalád – spanyol, japán, belga, dán, holland, norvég és svéd – tagjaira is számít a brit kormány.

A temetésre érkező vendégeket arra kérték, ne magángéppel utazzanak Londonba, a Westminster apátságot pedig saját autó és helikopter helyett az arra biztosított busszal közelítsék meg. Ez persze nem vonatkozik minden potentátra, az amerikai elnök például már biztosan használhatja saját, páncélozott Cadillacjét.

Az apátságban felállított kamerákat fekete dobozokba rejtik, a média képviselőit pedig arra kérik majd, az imádságok közben ne mutassák a brit királyi család tagjait. A szertartást vélhetően David Hoyle westminsteri dékán fogja vezetni és a Canterbury érsek, Justin Welby prédikációját hallhatjuk majd. Liz Truss miniszterelnök is felolvashat majd a Bibliából.

Komoly előírások vonatkoznak a jelenlévők viseletére: a királyi család „dolgozó” tagjai a megemlékezések során viselhetnek katonai egyenruhát. A királynő fia, András herceg és unokája, Harry herceg azonban nem tartozik közéjük, ugyanis korábban mindkettőjük rangját elvette II. Erzsébet. Fia korábbi szexbotránya miatt, a családtagok közül katonai szolgálatára talán legbüszkébb unokája pedig azután jutott erre a sorsra, hogy szinte teljesen megszakította kapcsolatát a Windsor-házzal.

Bár a néhány nappal ezelőtti felvonuláson még kilógott testvérei közül az öltönyös András herceg, a virrasztás során viselheti a katonai díszruhát, Harry herceg azonban ezt most sem teheti majd meg. A különös helyzetet férje, Fülöp herceg temetésén II. Erzsébet azzal oldotta fel, hogy a család minden tagjának megtiltotta, hogy egyenruhát öltsön.

A szertartás után a királynő koporsóját egy hadikocsin húzza várhatóan több mint száz tengerészgyalogos a Hyde Park mellett található Wellington diadalívig, a mögöttük haladó menetet III. Károly király vezetheti, őt követi majd a királyi család többi tagja.