Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

A jegybank 14,14 százalékos kamatot ad 2100 milliárd forint betétre

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megtartotta első hosszú futamidejű betéti tenderét, amelyen 2093 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat – közölte a jegybank.

Az október 5-i változó kamatozású, 2 hónapos betéti tenderen 14 bank adott be ajánlatot összesen 2146 milliárd forint értékben, amelyből az MNB 2093 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A 2 hónapos futamidejű ügylet lejárati értéknap 2022. december 1. Az elfogadott ajánlatok súlyozott átlagos felára — az egyhetes betéti ráta fölött — 1,14 százalék volt.

Az egyhetes betét kamata jelenleg az alapkamattal azonos, 13 százalék. A jegybank a kamatemelési ciklust lezárta, így a következő két hónapban ennek változása alapesetben nem várható, de nem zárható ki.

A betéti tender a likviditás szűkítését célzó intézkedéscsomag egyik eleme – magyarázza a jegybank. Ennek része a kötelező tartalékrendszer átalakítása. A tartalékkötelezettség 400 milliárd forintról 2700 milliárd forint közelébe emelkedik. Vagyis a hosszú betéti eszközzel és a bankok által a jegybankban kötelezően tartandó tartalék szintjének felemelésével a jegybank összesen máris több mint 4 ezer milliárd forintot kötött le hosszú távra.

A jegybank Monetáris Tanácsa az augusztus 30-ai kamatemeléssel egy időben döntött a likviditásszűkítő intézkedések bevezetéséről. A likviditásszűkítés azt jelenti, hogy a jegybank igyekszik kiszívni a fölös pénzt a pénzügyi rendszerből, hogy javítsa a monetáris transzmissziót. Vagyis hogy a jegybanki kamatemelések hatása jobban megjelenjen a pénz- és tőkepiaci termékekbe, például a rövid lejáratú állampapírok hozamába.

A pénzügyi rendszerben eddig ugyanis közel 10 ezermilliárd forint likviditás volt – nem függetlenül attól, hogy a jegybank a koronajárvány idején öntötte a pénzt a gazdaságra.

A jegybank legalább 5 ezermilliárd forint likviditást kíván hosszú távon lekötni. Ennek hatalmas ára lesz, a kötelező tartalék kamata az alapkamat (13 százalék), a mostani 2 hónapos betéti tenderen átlagosan 14,14 százalékos kamat alakult ki (ha nem változik az egyhetes betét kamata, ennyi is marad). Még egy eszköz élesítése van hátra, a rendszeres diszkontkötvény-aukciók elindítása (a kamat szintén az alapkamat, tehát 13 százalék).

A jegybank az első félévben történelmi, 200 milliárd forintos veszteséggel zárt – köszönhetően az emelkedő kamatoknak.