A görögök nem elégednek meg azzal, hogy csak kölcsönbe kapják vissza a Parthenónról lelopott szobrokat
A 19. század elején, amikor Görögország még az oszmán birodalom fennhatósága alatt állt, Lord Elgin angol diplomata eltávolíttatta a 2500 éve épített Parthenón templom szobrainak felét, amelyek a londoni British Museumba kerültek. A 96 darabból álló fríz 56 darabkája – az úgynevezett Elgin-márványok – immár két évszázada a brit intézményben tekinthetők meg.
Athén már évtizedek óta követeli a British Museumtól a fríz szobrainak visszajuttatását, a végleges átadásáért cserébe felajánlotta, hogy más ógörög történelmi-kulturális műkincseket ad kölcsön a British Museumnak. A múzeum szerdán közölte, hogy „konstruktív tárgyalások” zajlanak a nagy jelentőségű műalkotások sorsáról.
A görög kormány szóvivője ezt azonban másnap cáfolta, szerinte azóta, hogy Görögország a múlt év végén visszautasította a kölcsönadási ajánlatot, nem volt további egyeztetés. A görög kulturális minisztérium csütörtökön az is közölte, hogy
mivel lopott tárgyként kerültek Londonba a 2500 éves fríz darabjai, azok nem tekinthetőek a British Museum tulajdonának.
London a kezdetektől fogva kizárta annak lehetőségét, hogy véglegesen lemondjon a Parthenón frízének darabjairól, a British Museum ragaszkodik ahhoz, hogy a márványszobrokhoz jogszerűen jutottak hozzá. Emellett arra is hivatkoznak, hogy az Egyesült Királyság törvénye nem engedélyezi a múzeumi gyűjtemény megbontását.