A Gazprom több gázt szállít Ukrajnán keresztül, hogy legalább részben pótolja az Északi Áramlat 1 leállítását
42,7 millió köbméter földgázt kap naponta az Európai Unió Oroszországból Ukrajnán keresztül – ígérte a Gazprom a hétvégén. Pénteken 41,3 millió köbméter földgáz érkezett. Ha a Gazprom betartja a vállalását, akkor ez növekedést jelent az Ukrajnán keresztül érkező földgáz mennyiségében, de semmiképp sem pótolja a kieső Északi Áramlat 1-et – mutat rá a brüsszeli Politico.
Az Északi Áramlat 1-et a Gazprom arra hivatkozva állította le, hogy szivárgást észleltek a kompresszorban. A Siemens, amely a karbantartást végzi a vezetéken azt közölte, hogy ez a műszaki hiba nem akadályozza a földgáz szállítását. A múltban az ilyen hibák nem vezettek teljes leálláshoz – nyilatkozta a Siemens Energy képviselője a TASSZ orosz hírügynökségnek.
Az Északi áramlat 1 leállása újra megemelte hétfőn a földgáz árát: 281 euróra a hollandiai gáztőzsdén.
Brüsszel drámai lépésre készül
Egész hétvégén dolgoztak az Európai Unió fővárosában az uniós szakértők azon a tervezeten, amely a földgázhelyzetet akarja szabályozni a fűtési szezonban – számol be a Politico. A portál megszerzett egy dokumentumot, amelyben a cseh elnökség arra hívja fel a figyelmet, hogy a drámai mértékben emelkedő földgázárak társadalmi elégedetlenséghez vezethetnek. Prágában ez már be is következett: nagy tüntetést tartottak a hétvégén a kormány ellen követelve a megélhetési válság megoldását.
A cseh elnökség összegyűjti a tagállamok elképzeléseit az energiaminiszterek péntekre tervezett tanácskozása előtt. Néhány tagállam olyan ársapkát javasol az orosz földgázra, mint amilyet a G7 államok kitaláltak az orosz olajra. Moszkva máris közölte: nem szállít olajat olyan országba, amely az ársapkát alkalmazza. Sok uniós tagállam javasolta, hogy válasszák szét a földgáz és a villamos áram árait, de ebben nagy vita várható, mert igen eltérőek az érdekek. Mások azt javasolták, hogy létesítsenek uniós hitelkeretet az energiakereskedő cégeknek, hogy azok meg tudjanak birkózni az áringadozásokkal. Közép-európai tagállamok kormányai javasolták, hogy Brüsszel enyhítsen a karbonkibocsátási szabályokon, de az Európai Unió központjában ezt határozottan ellenzik.
A Politico értesülései szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arra készül, hogy két javaslatcsomagot tegyen le az asztalra: az egyik csomagban az azonnali tennivalók szerepelnek, a másikban a hosszú távú elképzelések. A cseh elnökség azt szeretné, ha pénteken határozat születne a villamos áram ársapkájáról. Ezért olyan javaslatot dolgoznak ki, amely a vészhelyzetre hivatkozva lehetővé teszi az azonnali cselekvést, nem megvárva az Európai Unió döntését. Az európai alapszerződés 122-ik paragrafusára hivatkozva dolgozzák ki ennek a jogi alapját. Az, hogy végül is mit javasol az Európai Bizottság az energiaválság elhárítására, csak szeptember 14- én derül majd ki, amikor Ursula von der Leyen elmondja éves beszédét az EU-ról – írja a brüsszeli Politico.