Budapest
2024 november 16., szombat
image

A Fertő tavi beruházás „pozitív változásokat hozott a terület élővilágában” – állítja az építési államtitkár

„[A] Fertő Part beruházás minden szükséges környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi engedéllyel rendelkezik, a projektet a kezdetektől fogva szigorú ökológiai biomonitoring kíséri,

a többéves adatok alapján pedig elmondható, hogy a fejlesztés pozitív változásokat hozott a terület élővilágában”

– olvasható Csepreghy Nándor miniszterhelyettesnek, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkárának írábeli válaszában, amit Szabó Rebeka párbeszédes képviselő írásbeli kérdésére küldött. A választ a Mérce szúrta ki, a kérdés pedig az volt, hogy befolyásolják-e a klímaválság hatásai a kormány Fertő tavi terveit.

A Fertő tó területét érintő gigaberuházással kapcsolatban korábban az UNESCO is ellenérzését fejezte ki, konkrétan a munkálatok azonnali leállítását kérte. Április elején pedig a bíróság igazat adott a Greenpeace Magyarországnak és a Fertő tó Barátai Egyesületnek abban a perben, amelyet a két szervezet a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatallal szemben indított, amiért az tavaly decemberben meghosszabbította a korábban már felfüggesztett beruházás engedélyét.

A Fertő Part nevű projektet Natura 2000 besorolású területen kezdték meg még évekkel ezelőtt, amelynek keretében nagyjából 34 ezer négyzetmétert terveztek beépíteni, 75 millió eurórért. A Szabad Európa januárban pedig arról számolt be, hogy az építkezéseket a korábban ismertnél csaknem 50 százalékkal nagyobb területen engedélyeznék.

A projektet maga a kormány lőtte le, de nem a környezetvédelmi aggályok, hanem pénzhiány miatt.