-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

A ChatGPT-vel íratta meg beadandóját egy brit egyetemista, sosem kapott még ilyen jó jegyet

A Cardiffi Egyetem egyik hallgatója a mesterséges intelligenciára épült chatbotot, a ChatGPT-t használta arra, hogy elvégezze az egyetemi kurzusok teljesítéséhez szükséges feladatokat – számolt be róla a BBC. A neve elhallgatását kérő diák elmondása szerint a beadott dolgozatok mindegyikére „jeles” osztályzatot kapott.

A lap beszámolója szerint a Cardiffi Egyetem vezetése jelenleg azt vizsgálja, hogy korlátozzák-e a mesterséges intelligencia használatát, illetve, hogy ha nem, akkor milyen formában fogadják el annak használatát a diákok teljesítményénél. A hallgató a BBC-nek elmondta: azért kezdett el kísérletezni a ChatGPT-vel, hogy megnézze, mennyivel tud jobb, hatékonyabb munkát végezni nála az algoritmus.

A diák elmondása szerint a beadott feladataira általában 2:1-es értékelést kapott (ez 60-69 százalékos értékelést jelent), ezért kíváncsi volt, mi történik, ha a ChatGPT-vel is írat egy 2500 szavas beadandót. Kiderült, míg a saját munkájára ismét 2:1-et kapott, a mesterséges intelligenciával már 1-es szintet ért el (ez 70-100 százalék közötti teljesítményt jelent). Mindkettőt januárban adta be.

„Nem szóról szóra vettem át a dolgozatot, de olyan kérdéseket tettem fel a rendszernek, aminek megválaszolása nekem sokkal több időbe telt volna” – magyarázta. Hozzátette: a ChatGPT-s munkája volt az első, amivel sikerült az 1-es értékelést elérnie.

A BBC jelentése szerint valószínűleg nem ő az egyetlen diák, aki a ChatGPT-t használta a feladatai megoldásához. A lap azt írja, 2023 januárjában 14 443 alkalommal keresték fel a szolgáltatást a Cardiffi Egyetem hálózatáról. 2022 decemberében ez a szám még nulla volt. Az egyetem ugyanakkor egyelőre nem lát jelet arra, hogy a ChatGPT-t csalás miatt keresték volna fel a hallgatók, a legtöbb lekérdezést ugyanis a kutatóik indították. Az intézmény vezetése viszont leszögezte, nagyon komolyan veszik a plagizálást.

Az egyetem egy másik diákja ugyanakkor azt mondta, szinte minden dolgozatánál használta valamilyen mértékben a ChatGPT-t.

Mindeközben egyre égetőbb kérdés, hogy mit kezdjenek az országok a ChatGPT-vel. Olaszország a világon elsőként betiltotta a használatát, Németország pedig ugyanezt a lépést fontolgatja. Emellett már a magyar hivatal is felfigyelt arra, hogy a technológiai vezetők aggódnak a túl gyors fejlődés miatt.