A boldogtalanságtól gyorsabban öregedhet a testünk, mint a rendszeres dohányzástól
Az EurekAlerten tették közzé azt a közleményt, ami szerint a magány és a boldogtalanság igen komolyan képes befolyásolni a szervezet működését. Ezt egy érdekes vizsgálat tárta fel, ami szerint a sokáig fennálló negatív érzelmek jobban öregíthetik az embert, mint a rendszeres dohányzás.
A közlemény szerint a jelenség hátterében az áll, hogy a magány által kiváltott hatások megzavarhatják a test biológiai óráját, ami egyúttal olyan betegségek kialakulásának kockázatát is növeli, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri rendellenességek, illetve az Alzheimer. Ezt az állapotot molekuláris károsodásnak nevezik a kutatók, akik szerint a folyamat egyes embereknél sokkal intenzívebb lehet. Ezt szokták végeredményben felgyorsult öregedésnek is nevezni.
Az eredményeket 12 ezer kínai felnőtt vérének vizsgálata után kapták meg a kutatók, akik az alanyok biometrikus adatait is ellenőrizték. Ennek során arra figyeltek fel, hogy az olyan negatív érzelmek, mint a magány vagy a reménytelenség
egy évet és nyolc hónapot adhat hozzá egy ember biológiai órájához.
A kutatók megjegyezték, hogy a felgyorsult öregedés jelenségét eddig azoknál érzékelték elsősorban, akiknek a kórtörténetében előfordult a dohányzás, agyvérzés, máj- vagy pedig tüdőbetegség. Ugyanakkor a friss eredmények azt mutatják, hogy a magány és a boldogtalanság is összefügghet egy ember biológiai életkorával, ráadásul, tették hozzá, ez a kettő még jobban is növelheti azt.