A BBC-nek is feltűnt a tömeges magyarországi gólyapusztulás
Több országban is tömegesen pusztulnak a gólyák idén, Magyarországon kirívóan sok példány hullott el nyáron. A BBC helyi tudósítója videóriportot forgatott a témában, mely szerint főként Kelet-Magyarország végzetes a madaraknak. Itt a helyi állatvédő aktivisták pár hét alatt több tucat tetemet találtak, szerintük áramütés vagy mérgezés végzett az állatokkal.
Az áram évi 150 ezer madárral végez az országban. Gólyák esetében a villanypóznán fészkelő állatok felszálláskor szárnyukkal megérinthetik a vezetéket, míg a lábuk még az oszlop fém részén van, ezzel átmegy a testükön az áram, és megöli őket, magyarázza a videóban Kiss Balázs, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság munkatársa.
Már megérkeztek az esők és a hűvösebb idő, de a nyári szárazság miatt a gólyáknak nem volt elég enni- és innivalója. Emiatt a szeméttelepekre jártak táplálkozni, ahol élelmet találtak ugyan, de ha pihenni akarnak, és felszállnak a villanyoszlopokra, szintén könnyen áramütés érhette őket. Emellett, az aszály miatt nem volt elég víz a tavakban, folyókban, a sekély vízben elpusztultak a halak, a bomló tetemük pedig mérgező anyagokkal terhelte a vizet. Ezt itták a gólyák, sokukkal ez végzett.
Itthon a villanyoszlopok csak 10 százaléka szigetelt, a környezetvédők lobbiznak azért, hogy ez megváltozzon. A videóriport idézi a Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe tartozó Opusz-Titász Zrt.-t, mely közlése szerint, amint értesítették őket a madárpusztulásról, kiküldték a szakembereiket, hogy felmérjék az érintett hálózatrészt. A vállalat közölte, hogy a szigetelési munkákat lekezdték, terveik szerint 2-3 hónapon belül végeznek is vele.