11° Budapest
2024 november 05., kedd
image

A 40 éves Sissi kétségbeesetten küzd fiatalságának megőrzéséért – érkezik a Szemrevaló Filmfesztivál

Október 6–16. között a Művész moziban, majd Debrecenben, Pécsett és Szegeden rendezik meg a 11. Szemrevaló/Sehenswert Filmfesztivált. A német nyelvterület legfrissebb filmjeiből válogattak a szervezők, a filmeket eredeti nyelven, magyar felirattal vetítik. A mostani válogatás súlypontját azoknak az erős nőknek a világa képezi, akik jogaikért és szabadságukért harcolnak: róluk szól a nyitófilm, a Csodaszép is, egy tragikomédia, amelyben öt nagyon különböző helyzetű és életkorú berlini nő küzd a nyugati társadalom szépségideáljaival és nemi szerepeivel.

Érkezik a „Sisi-mítosz” feminista újraértelmezése, a Fűző is a Fantomszálból és a Bergman szigetéből ismert luxemburgi színésznő, Vicky Krieps főszereplésével, mely egészen meghökkentő adalékokkal árnyalja a császárnőről kialakult képet. A filmben Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné betölti a 40. életévét, és az egykor Európa-szerte a szépségéért bálványozott Sissi már hivatalosan is "öregasszonynak" számít. Bár annak idején kulcsszerepet játszott az Ausztria és Magyarország közti kiegyezésben, szerepe 1877-re pusztán jelképessé vált. Kétségbeesetten küzd, hogy megőrizze fiatalos külsejét és a róla alkotott képet. A bécsi udvar ellenséges közege egyre fullasztóbbá válik számára, férjével, Ferenc Józseffel való viszonya is feszült, ezért fiatalkorának izgalmait keresve Angliába és Bajorországba utazik, ahol meglátogatja egykori szerelmeit, barátait és politikai szövetségeseit. Vicky Krieps az idei Cannes-i Filmfesztivál Un Certain Regard szekciójában a legjobb alakítás díját vihette haza.

A Monte Verità az erőszakos férje elől menekülő Hanna önmegvalósításának története. A filmben valós események és személyek is felbukkannak: a „belle epoque” idején a svájci hegyekben az utópisztikus szanatóriumot egy Freud-tanítvány alapította, a regényíró Hermann Hesse és a táncot forradalmasító Isadora Duncan is jártak ott.

Történelmi és egyéb társadalmi problémákat is feldolgozó filmeket is láthatunk majd a fesztiválon. A Kedves Thomas című alkotásban – mely 9 díjat nyert el az idei Német Filmdíjon, köztük a legjobb filmnek járó Arany Lolát is – Thomas Brasch, a neves német író, rendező, életén keresztül a múltfeldolgozás nehézségei körvonalazódnak. A film a német történelem főbb állomásain kalauzolja végig a nézőt 1945-től, az NDK és az NSZK kialakulásán, majd a német egyesülésén át a XXI. század elejéig.

Szintén a háború utáni Németországban játszódik a Grosse Freiheit című osztrák-német koprodukcióban készült börtönfilm, mely egy fiatal férfi kálváriáját mutatja be, akit az NSZK-ban (egészen 1969-ig) bűncselekménynek számító homoszexualitása miatt újra meg újra bebörtönöznek. A filmet Cannes-ban a zsűri különdíjával jutalmazták és azóta húsz nemzetközi fesztiváldíjjal, köztük a legjobb operatőr és a legjobb filmzene Európai Filmdíjával is elismerték.

A Toubab című német vígjátékban a szenegáli Babtou alig szabadul ki a börtönből, a rendőrség ismét őrizetbe veszi. Kitoloncolás fenyegeti, és utolsó reménye, ha megnősül. Mivel a környékbeli lányok közül senkit sem sikerül az esküvőre rávennie, végül gyerekkori barátja, Dennis vállalja, hogy összeházasodjanak.

Az Alpenland című osztrák dokumentumfilm új oldalairól mutatja meg azt a látványos természeti tájat, melyet Európa nyolc országában – köztük Svájcban, Németországban és Ausztriában – vallanak magukénak az ott lakók.

A Szemrevaló teljes programját és a vetítési időpontokat itt éri el.