9 dolog, amire érdemes odafigyelnie, ha az interneten vásárol
Ne adj meg több adatot a kelleténél!
Egyetlen hiteles weboldal sem fogja a TAJ-számodat vagy az adószámodat elkérni a vásárláshoz, egyedül a nevedet, a lakcímedet és digitális fizetés esetén a kártyaadataidat. Ezért gondold meg kétszer is, mielőtt bármilyen egyéb információt kiadnál magadról! Győződj meg arról is, hogy tényleg az online kereskedő hivatalos oldalán vagy, és a címben valóban az ő URL-je szerepel. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy a csalók a megtévesztés érdekében akár csak egy-egy betűt is kicserélnek az eredeti oldal nevében.
Soha ne add meg a kártyádhoz használt PIN kódodat, az online fizetéshez ugyanis nem lesz rá szükséged! A CVC kód ezzel szemben általában elengedhetetlen a vásárláshoz: ez a kártya hátoldalán, a fehér aláírósávban található háromjegyű kód, amelynek megadása extra biztonsági lépés. Segítségével igazolhatod magad, és hogy te vagy a fizikai kártya tulajdonosa. Éppen ezért soha ne add ki a CVC kódodat olyan oldalnak, ahol bármilyen mértékben fennáll a csalás gyanúja!
Használj virtuális kártyát!
Léteznek olyan virtuális (tehát nem kézzel fogható, csak digitálisan létező) bankkártyák, amelyeket kifejezetten a biztonságos online vásárláshoz hoztak létre. Az ilyen kártyákkal kizárólag online fizethetsz, azáltal, hogy megadod az adataikat. Előnyük többek között, hogy bármikor egyszerűen és azonnal módosíthatod a vásárlási limitet, ami lehet akár 1 Ft is - így nem adsz rá esélyt, hogy illetéktelenek hozzáférjenek a pénzedhez. A virtuális kártyákkal kapcsolatos lehetőségekről érdemes a bankodon keresztül is tájékozódni.
Használj kétlépcsős azonosítást!
A bankok gyakran alkalmaznak kétlépcsős azonosítást, azaz erős ügyfélhitelesítést, hogy még biztosabbá tegyék a vásárlást. Ennek során a banki mobilalkalmazásodban érkező push üzenetet kell jóváhagynod, általában jelszó vagy biometrikus azonosító megadásával, hogy igazold a fizetésre való jogosultságodat. Mindkét hitelesítési mód esetén ellenőrizd az üzenetben szereplő kereskedő nevét és az összeget!
Ha lehet, vásárolj ismert helyről!
Akár magyar, akár külföldi webshopról van szó, a legjobb olyan megbízható oldalakról válogatni, amelyek közismertek, amikről már hallottál és esetleg jártál fizikai üzletükben is. A neten több listát is találsz a megbízható oldalakról. Ha azonban egy ismeretlen webshop mellett döntesz, mindenképp keress róla értékeléseket, másoktól származó tapasztalatokat!
Minden esetben győződj meg róla, hogy a böngésződben az URL https-sel kezdődik! Ha a címsorban emellett egy lakatot is látsz, akkor biztonságban vagy. Ez jelzi, hogy a kapcsolat az oldal és a böngésződ között titkosított, így külső fél számára hozzáférhetetlen. Ahol viszont nem szerepel lakat, ott soha ne add ki a neved, jelszavadat vagy bankkártya-adataidat!
Ellenőrizd a cégadatokat!
A webes vásárlás biztonságához létfontosságú szempont, hogy bármilyen probléma esetén fel tudd venni a kapcsolatot a céggel. Ehhez elengedhetetlen az ügyfélszolgálat, vagy legalábbis egy működő telefonszám megadása. Utóbbit érdemes még a vásárlás előtt felhívni, hiszen előfordulhat, hogy az oldalon hamis adatok szerepelnek.
Görgess le és nézd meg, hogy a webshop oldalán milyen céges adatok és elérhetőségek vannak feltüntetve. Ilyen esetben érdemes név és adószám alapján ellenőrizni a cég adatait és a forgalmát is. Győződj meg egyúttal arról is, hogy az oldalon szerepelnek az Általános Szerződési Feltételek, amelyek a jogszerű internetes vásárlás elengedhetetlen részét képezik.
Válassz erős jelszavakat!
Az erős jelszavak használatával sokat tehetsz a biztonságodért, különösen, ha minden oldalhoz külön jelszót alkalmazol. Minél hosszabb és összetettebb a jelszó, annál nehezebb feltörni, ezért érdemes nagybetűket, speciális karaktereket és számokat is elrejteni benne. Kerüld az egyszerűen kitalálható jelszavakat, mint például a keresztnevedet és az “123456” típusú számsorokat!
Vásárolj biztonságos wifi hálózatról!
Ma már egyre gyakrabban fordul elő, hogy a kiberbűnözők a nyilvánosan elérhető hálózatokra csatlakoznak rá, például reptereken, üzletekben vagy pályaudvarokon. Az ilyen közös hálózaton könnyebb feltörniük az azokra csatlakoztatott okoseszközöket. Amikor tehát vásárolsz, a saját, otthoni hálózatod használata számodra a legbiztonságosabb!
Őrizd meg az e-maileket!
Jó, ha tudod: amikor online vásárolsz, minden esetben kötelező e-mailes visszajelzést kapnod. Ennek az üzenetnek tartalmaznia kell, mit vettél, mennyit fizettél érte, milyen szállítási módot választottál, valamint egy vásárlási azonosítót is. Mindenképp őrizd meg, hiszen ezekkel az adatokkal tudsz majd hivatkozni a vásárlásra, ha bármilyen kérdésed vagy problémád támadna közben.
Légy óvatos az e-mailben érkező (kihagyhatatlan) ajánlatokkal!
Ha már egyszer felkerested őket, a weboldalak eláraszthatnak ajánlatokkal és hirdetésekkel az e-mail címeden. Ezekkel légy óvatos, ha különösen alacsony árakat ígérnek, vagy ha ismeretlen feladótól érkeznek! Előfordulhat ugyanis, hogy az ilyen linkek adathalász webhelyekre vezetnek, amelyek hiteles oldalnak álcázzák magukat.
Ma már ezek a hamis webshopok is egyre igényesebbek, ezért a helyesírási hibák vagy a termékek alacsony mennyisége sem feltétlenül kelthet gyanút. Ha ilyen linkkel találkozol, semmiképp ne kattints rá! Inkább írd be külön a böngésződbe, és úgy tekintsd át a termékeket.