Budapest
2024 november 19., kedd
image

80 éve van ott a tenger mélyén, aminek nagyon nem kellene ott lennie

1942-ben, egy légitámadás során elszenvedett találat a tengerfenékre küldte a V-1302 John Mahn nevű hajót, ami azóta is a mélyben van – és folyamatosan szennyezi a környezetet.

Az Északi-tengerben elsüllyedt roncs fénykorában halászhajóként működött, de a világháborúban új megbízatást kapott: járőrszolgálatot látott el Belgium környékén. A kutatók szerint ezt a területet azóta is szennyezi a hajó, amiből olyan veszélyes anyagok szivárognak, mint az arzén vagy más, robbanásveszélyes vegyületek.

A ZME Science szerint az egyes roncsok időnként mesterséges zátonyokként valóban pozitív hatással lehetnek az élővilágra, de a vizsgált V-1302 John Mahn esetében ez nincs így: a hajó 80 éve szennyezi a közvetlen környezetét, illetve a tengerfenéken jelen lévő mikrobákat. Josefien van Landuyt, a Genti Egyetem végzős hallgatója több olyan mintát is elemzett, amik a hajó maradványából származtak. Kiderült, ezek alapján a területen szokatlanul magas számban telepedtek meg bizonyos, a policiklusos aromás szénhidrogéneket kedvelő baktériumok. Ezek ugyancsak komoly gondokat okozhatnak.

A kutató hangsúlyozta: sok embert érdekelhetnek a tenger mélyén lévő hajóroncsok, de az esetleges környezeti kockázatokkal már nem sokan törődnek. Hozzátette: a becslések szerint az elsüllyedt hajóroncsok világszerte 2,5-20,4 millió tonna kőolajterméket tartalmaznak.

(Nyitókép: Frontiers in Marine Science/Josefien Van Landuyt)