Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

7,4 százalékra csökkent az infláció Németországban, itthon még 25 felett van

Németországban jelentősen lassult az infláció márciusban éves szinten – közölte a német statisztikai hivatal, a Destatis csütörtökön végleges adatként. Márciusban héthavi mélypontra, 7,4 százalékra süllyedt az éves fogyasztói árindex a februári 8,7 százalékról.

A Destatis közlése szerint az infláció márciusi mérséklődésének oka elsősorban a bázishatás. Az energiaárak egy évvel ezelőtt az ukrajnai háború miatt az egekbe szöktek. A bázisban így első alkalommal jelenik meg az akkoriban megemelkedett energiaárak hatása. Az energiatermékek ára márciusban 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Februárban 19,1 százalékkal, januárban pedig még 23,1 százalékkal nőtt az energiaipari termékek ára éves szinten.

Márciusban az élelmiszerárak 22,3 százalékkal nőttek az előző év azonos hónapjához képest, miután februárban 21,8 százalékkal emelkedtek. Németországban havi összevetésben 0,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak márciusban, miután februárban is ilyen ütemű emelkedést mértek. Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált árindex (HICP) 7,8 százalék, 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb volt márciusban a februári 9,3 százalék után. Havi bázison a harmonizált árindex 1,1 százalék lett a februári 1,0 százalék után.

Érdemes a fenti adatokhoz hozzátenni, hogy a német infláció egyetlen hónap alatt csökkent 1,3 százalékot, míg a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter által „jó útnak” nevezett magyar gyakorlat három hónap alatt nem tudta az egy havi német csökkenés felét sem felmutatni, a magyar infláció ugyanis a januári 25,7 százalékról 25,4-re csökkent februárban és 25,2-re márciusban.

Nagy Márton arról, hogy 25,4-ről 25,2 százalékra esett az infláció: „Jó úton haladunk"

Ha valaki szeretne egy kis optimizmust, forduljon nyugodtan a gazdaságfejlesztési miniszterhez, szerinte már most látszik, hogy „eredményes a szankciós infláció elleni vakcina”.