70 éve kihaltnak nyilvánították Indiában, most mégis négy gepárdkölyök született, már videó is készült róluk
Négy gepárdkölyök született Indiában, több mint 70 évvel azután, hogy az állatokat hivatalosan kihaltnak nyilvánították az országban, írja a BBC. A jó hírt Bhupender Yadav környezetvédelmi miniszter jelentette be egy videó kíséretében, és „jelentős eseménynek" nevezte, Narendra Modi miniszterelnök ugyancsak üdvözölte.
India régóta próbálkozik a nagymacskák visszatelepítésével, ennek részeként tavaly nyolc gepárdot hoztak át Namíbiából, a múlt hónapban pedig további tizenkettő érkezett Dél-Afrikából. A négy kölyök a Kuno Nemzeti Parkban jött világra az egyik namíbiai, Siyaya névre hallgató nősténytől; a mama és kicsinyei is jól vannak, egészségesek.
Az örömöt sajnos némileg árnyalja, hogy néhány nappal korábban a namíbiai gepárdok közül egy elpusztult veseelégtelenség miatt.
A kihalás szélén álló gepárdok a világ leggyorsabb szárazföldi állatai, prédájuk megszerzéséhez képesek akár 112 km/órás sebességre kapcsolni. Indiában hivatalosan 1952-ben nyilvánították őket kihaltnak, miután a vadászat, az élőhely elvesztése és a zsákmány nélküliség miatt drasztikusan csökkent a populációjuk. A jelenleg számontartott 7000 példány túlnyomó többsége Afrikában él, főként a kontinens déli részén, Namíbiában és Botswanában. Ettől az állománytól genetikailag némileg különböznek az ázsiai gepárdok, amelyek kritikusan veszélyeztetettnek számítanak, és már csak Iránban fordulnak elő, ahol a becslések szerint mindössze körülbelül 50 egyed maradt belőlük.