64 nap folyamatos repülés után váratlanul lezuhant az Airbus pilóta nélküli repülője
Több mint két hónapig tartó folyamatos repülés után váratlanul lezuhant az Airbus Zephyr S nevű napelemes repülője – írta meg a Simple Flying. Az összesen 75 kilogrammos, pilóta nélküli kisgép Arizona fölött körözött augusztus 19-én, amikor valamiért süllyedni kezdett, és végül a földbe csapódott.
A Zephyr S egy kísérleti eszköz; az Airbus már több ilyen repülést is végrehajtott a típus különböző modelljeivel, de egyik sem repült olyan sokáig, mint a misszió mostani darabja: ez összesen 64 napot töltött a levegőben, ami alatt egyszer sem szállt le. Ez tehát (egy újabb) rekord.
A kutatók és a légiiparban érdekelt cégek hosszú ideje vizsgálnak olyan megoldásokat, amik környezetkímélőek, illetve olcsóbban üzemeltethetők. Az Airbus Zephyrje a napelemes vezérlést próbálja meg kiaknázni. A vállalat ezért is indított útjára a gépet, ami egészen a sztratoszféráig képes emelkedni. Ez a hagyományos repülőgépek által elérhető magasság majdnem duplája.
A Zephyr nem rendelkezett rakománnyal a mostani missziója alatt, így nem is veszített el semmit. A szakemberek kizárólag azért engedték az útjára, hogy kiderüljön: az új technika vajon meddig engedi repülni. Ez a hírek alapján augusztus 19-ig tartott, de hogy pontosan mi történt vele, az még nem ismert. Annyit tudni csak, hogy az eszköz 13-15 km-es magasságban járt az arizonai sivatag fölött, amikor egy egyszerűbb manőver végrehajtása után gyorsan ereszkedni kezdett. A jármű darabjait még nem találták meg.
A repülővel mintegy 1500 órányi adatot rögzítettek, amit a következő misszióhoz is felhasználhatnak a szakemberek.