60 éve magyar ló vágtat a Ford Mustangokon – Dörgicsén most méltó emléket állítottak ennek
A Ford 1964 tavaszán, egész pontosan április 17-én mutatta be az első Mustangot, mely bestseller amerikai sportkocsi ma már a hetedik generációjánál jár, és egy ideje már nemcsak benzinmotoros, hanem 100 százalékban elektromos verzióban is kapható.
Kevesen tudják, hogy néhány egyéb kevésbé sikeres problálkozást követően végül egy magyar származású szobrász, Charles Keresztes készítette el a Mustang ikonikus emblémáját, a száguldó lovat. A Waino Kangas segítségével 60 évvel ezelőtt megalkotott háromdimenziós logó 2018-ban került fel a tízmilliomodik Mustangra, és azóta is rengeteg ilyen izomautó hagyta el a gyártósorokat.
A típus egyik nagy hazai rajongója az a Kaáli Nagy Géza, akinek Dörgicsén található múzeumában mostantól bárki által megtekinthető a világ egyik legnagyobb és legegyedibb Mustang emblémája.
Az 1,5 méteres alkotás javarészt régi Ford Mustang alkatrészekből készült 400 munkaóra során, Barta János szobrász a legendás ló szívét stílusosan egy dugattyúból alakította ki.
A Kaáli Autó-Motor Múzeumban egy körbeforgatható talapzatra került a szobor. A talapzatot Nagy Péter restaurátor készítette régi Mustang-alkatrészekből.
A napokban 80. születésnapját ünnepelt Kaáli professzor ötven évig élt az Egyesült Államokban, és hosszú évtizedek óta gyűjti a különleges autókat, motorokat. A közelmúltban mi is felkerestük a folyamatosan bővülő kínálatú múzeumot, melynek négykerekű és kétkerekű csodáit külön-külön bemutattuk.
Rákosi Mátyás monogramja egy 1951-es Csepel 250-esen © László Ferenc A több milliárd forintból létrehozott, több mint 130 járművet felvonultató múzeum alapítójának neve sokak számára az általa alapított Kaáli Intézetről lehet ismerős. A 2021-ben Pro Urbe Budapest díjat kapott világhírű professzor által megalkotott lombikbébi programnak és meddőségi kezeléseknek több mint 30 ezer gyermek születését köszönhetjük.