Budapest
2024 november 19., kedd
image

50 millió gombnyomás néhány tízezer forintért – van-e jó profi billentyűzet az olcsóbbak között?

A lengyel Genesis 2011-ben kezdte meg pályafutását a videójátékos kiegészítők piacán, az eltelt idő alatt pedig változatos termékeket jelentettek meg. A portfólió igen bőséges: a cég kínálatában székek, egerek, fejhallgatók sorakoznak, ahogy a különféle billentyűzetekből sincs hiány. Utóbbi kifejezetten fontos része egy gamer PC-nek, hiszen az élményt alapjaiban határozhatja meg, mi izzik a kezünk alatt, amikor kiosztunk pár fejlövést. Ezért is éltünk a gyártó által biztosított lehetőséggel, hogy kipróbáljunk néhány sokgombos újdonságot – és megvizsgáljuk, hogy a Genesis ezen a téren mit is képes ma nyújtani. A választásunk három klaviatúrára esett. Ezek a:

A termékekben közös, hogy mindegyiket előreteljesebb használatra készítették, annak megfelelő jellemzőkkel. Vagyis: direkt a játékhoz kitalált szoftver tartozik hozzájuk, a gombok nyomkodásának pedig érezhető hangja van – miközben amúgy egyik sem hasonlítható a másikhoz. Kb. olyan ez, mint amikor két sportkocsit egymás mellé parkolnak, a közönséget pedig arra kérik, mondják meg, szerintük melyik motorja duruzsol szebben. De a billentyűzetek klikkelő hangjának egyébként is saját kultúrája van a gamerközösségben, noha természetesen olyanok is akadnak, akik a csendes megoldásokat keresik. Tesztalanyaink közt ilyen példány is található.

Hogy a 300 RGB jelű klaviatúrának van-e bármi köze a mennydörgés istenéhez, azt nem tudni, de hogy igen masszív termékről van szó, afelől semmi kétség. Ráadásul ahogy a kezünkbe vesszük, máris érezni fogjuk az alumínium váz miatti, mintegy 1,2 kilogrammos – vagyis a hasonló eszközökkel ellentétben kicsit sem könnyed – súlyát. Erre ugyanakkor aligha tekinthetünk gyengeségként, sőt: több mint előnyös, ha egy billentyűzet magabiztosan áll a lábán, és nem csúszkál, amikor dolgoznának vele.

A Thor 300 kinézetre sem egy annyira visszafogott darab: igen robosztus megjelenése miatt már messziről is látni róla, hogy egy komoly eszközről van szó, amit – annak rendje és módja szerint – nagyon nem irodai munkára terveztek. A gyártó ennek ellenére egy letisztult, nem túl hivalkodó hardvert készített, olyan, az ujjak irányába álló gombokkal, amiket tényleg élvezetes lenyomni. Ami a hanghatást illeti: a billentyűzet se nem túl halk, se nem túl „kattogós”. Valahol a kettő közti – szerintünk egészséges – határon található.

Az RGB-s és vezetékes mechanikai eszköz úgynevezett „Outemu Brown” kapcsolókkal van felszerelve, numerikus (vagyis oldalsó számos) panellel is rendelkezik, a válaszidő pedig 8 milliszekundum. A gyártó állítja: kifejezetten tartós munkaeszközről van szó, aminek az élettartama 50 millió leütésben mérhető. Ennyit egy teszt során persze aligha lehet ellenőrizni, de amit láttunk, azzal elégedettek voltunk.

Ár: bolttól függően 18-25 ezer forint.

Második tesztalanyunk – amit szintén sok héten át nyomogattunk – több ponton is különbözik a fentitől. A legfontosabb eltérés, hogy ez egy slim típusú billentyűzet, ami azt jelenti, hogy a gombok laposak, ami miatt a lenyomásuktól a koppanásig tartó „út” sokkal rövidebb. A termék innen nézve inkább egy laptop klaviatúráját idézi, ennélfogva ez is puhább gépelést tesz lehetővé. Így elsősorban azok fogják értékelni, akik az irodai termékeken szocializálódtak. A kütyü ettől még persze ugyanúgy alkalmas a játék közbeni használatra is, hiszen minden olyan dologgal rendelkezik, ami egy gamer billentyűzetnél elvárás: többféle színben is világít, a gombok programozhatók, illetve ezek közt eleve akadnak úgynevezett makrók is – ezek azok, amiket bizonyos utasítások (például a játékbeli hang némítása, Windows billentyűzár) végrehajtására állítottak be.

A szintén vezetékes termék egy fokkal azonban gyengébb minőségű, legalábbis akkor, ha az első bekezdésben taglalt eszközhöz hasonlítjuk. Rossznak ugyanakkor nem neveznénk, annak ellenére sem, hogy az anyaghasználat érezhetően más, a gombok pedig kicsit közel esnek egymáshoz. A pozitívumokhoz soroltuk viszont, hogy ez a termék lényegesen könnyebb (573 grammot nyom), ami miatt a hordozhatóság is egyszerűbb. Kérdés viszont, hogy egy numerikus paddal is felszerelt eszközt ki szeretne magával vinni. De ha ez is szempont, úgy biztosan e felé dőlne a mérleg. Érdekesség, hogy ezt is 50 millió kattintásban mérhető élettartammal hirdeti a gyártó, gyors válaszidővel, állítható magasságú lábakkal. A hangját szándékosan hagytuk utoljára, mert azt tényleg érdemes külön kivesézni:

a három tesztelt termék közül ez a leghangosabb.

A billentyűk nyomogatása itt inkább éles, már-már írógépszerű hangot ad, amit többek nagyon zavarónak találhatnak. Túl hangosnak ugyanakkor nem neveznénk.

Ár: 30-36 ezer forint, attól függően, hol vesszük.

A kipróbálásra kapott harmadik billentyűzet, a Thor 303 TKL a legletisztultabb a trióból, amit főleg az indokol, hogy a termék nem rendelkezik az oldalsó numerikus paddal. Emiatt lényegesen kisebb és valamivel könnyebb is, amik mind olyan pozitívumok, amik képesek feledtetni a megszokott gombok hiányát. A készülékből egyébként a fehér változott érkezett hozzánk – ez a szín pedig kifejezetten jól áll a kéz alatt, a világítás is sokkal látványosabb. A klaviatúra ezt leszámítva a megszokott elemekkel rendelkezik (a gombjai programozhatók, és ez is kapott néhány gyorsbillentyűt), a kapcsolóból pedig nála is az Outemu Brown típusra esett a választás. Aki viszont nem szimpatizál ezzel a fajtával, könnyeden kicserélheti a gyártó kínálatában lévő másikra. Szerelni nem kell, a művelet néhány pattintással elvégezhető.

Azt is pluszpontként értékeltük, hogy – a másik kettőhöz képest – ez a billentyűzet sokkal alkalmasabbnak tűnt a lövöldözős játékokhoz. A gombok lenyomásakor ugyanis nincs akkora ellenállás (ezáltal pedig nagyon kattogó hang sem), mint a többinél, így a játékban adott reakció is valamivel gyorsabb lehet. Ami az élettartamot illeti: a gyártó szerint ez is 50 millió nyomogatásig bírja.

Ár: 23-25 ezer forint.

Bár mindhárom billentyűzet játékra lett kitalálva, természetesen nem csak olyan számítógépekre lehet rákötni őket, amin alapvetően játszanak – böngészéshez, szövegszerkesztéshez, de akár film-, sorozatnézéshez is használhatók. Sőt: egy strapabíróbb eszközzel akkor is jobban járhatunk, ha a PC-t vagy a laptopot visszafogott feladatra vásároltuk. Problémát jelenthet viszont, hogy a klaviatúrák angol nyelvű kiosztást kaptak. Ez azt jelenti, hogy a magyar nyelv tipikus ékezetes betűit (például az á-t, az ü-t vagy az ű-t) egyiken sem találni. A legtöbb gamernek ez persze nem okozhat kihívást, hiszen az internetes (játékbéli) kommunikáció mára annyira leegyszerűsödött, hogy ékezetek nélkül is érthetően a másik tudtára lehet adni, mit akarunk. De az ítéletünkön ez sem változtat:

a tesztelt termékek mindegyike kiválóan tudja teljesíteni a kitűzött célt.