Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

5-6 hetet is várni kell egy szimpla laborvizsgálatra

A szakrendelők több mint felében két-háromszorosára nőtt a várakozási idő a laborvizsgálatokra, de van olyan intézmény is, ahol a korábbi egy helyett öt-hat hetet kell várni – írja a Népszava a Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség friss felmérése alapján.

A felméréshez a szakrendelők 43 százaléka szolgáltatott adatot, így a minta statisztikailag nem reprezentatív, de miután az ország számos pontjáról, kis és nagy forgalmú intézményektől is jöttek válaszok, az eredmény összességében jó képet ad a valós helyzetről.

Növekvő előjegyzési időről a válaszadók 75 százaléka számolt be. Az okok között említették a kórházi műtéti számok emelkedését, valamint azt is, hogy a háziorvosok több laborvizsgálatot kérnek a korábbiaknál. A Medicina2000 szerint utóbbi hátterében a háziorvos munkáját értékelő indikátorrendszer átalakítása áll. Ennek lényege, hogy a háziorvos akkor kapja meg a korábbi finanszírozását, ha bizonyos kontrollvizsgálatokra, laborokra, szűrésekre küldik a pácienseket.

Emiatt hosszú sorok alakultak ki a szakrendelőknél Budapesten, ám, mint ahogy az a Medicina2000 felméréséből kiderült, ez nem csak budapesti probléma. A finanszírozás változását egyébként az orvosok még nem érzik a bőrükön, a kormány a következő három hónapban kompenzálja azokat, akik kevesebb finanszírozást kapnának.

A hosszú várakozási időt többféleképpen próbálják kezelni a szakrendelők:

többen jelezték, hogy továbbra is tartani fogják az előjegyzéses rendszert a normál ellátásokhoz, azonban a sürgős ellátásokat soron kívül fogadják, a napi keret fölött.

Ezzel párhuzamosan viszont olyan hely is lesz, ahol nem fogadnak területen kívüli beteget. Ahol lesz lehetőség, vesznek fel több dolgozót, azonban több intézetvezető is megjegyezte, hogy a várólista növelése (napi kvóta bevezetése) csak átmeneti megoldás lehet, de nagy lakossági ellenállást és elégedetlenséget vált majd ki.