5-10 ezer forintos drágulást még hozhat a lakáshiteleknél a mostani alapkamat-emelés
A Monetáris Tanács az elmúlt hónapokban szokásossá váló egyszázalékosnál nagyobb, 1,25 százalékos alapkamat-emelésről döntött. Ezzel azonban Matolcsy György jegybankelnök bejelentése szerint a Magyar Nemzeti Bank lezárta a kamatemelési ciklusát. Matolcsy György azonban azt is jelezte, hogy az infláció ellen tovább folytatja a küzdelmet, de már nem a kamatemelés eszközével, hanem például a bankok pénzügyi likviditásának szűkítéssel, ami eddig nagyobb eredményeket hozott a vártnál.
Az alapkamat emelkedésére eddig folyamatosan hiteldrágításokkal válaszoltak a bankok. Ezeknek a mértéke ugyan elmaradt az alapkamatétól, de szeptember már az a hónap volt, amikor szinte minden nagybank jelentős megemelte a lakáshitelek kamatait. Ennek nyomán gyakorlatilag már csak 8 százalék feletti THM-mel lehet jelzálogkölcsönt felvenni, és egyre gyakoribban a 10 százalék feletti ajánlatok is. A személyi kölcsönöknél 14 százalék körüli THM-ekről indulnak a legolcsóbb ajánlatok is, de találkozni 16-20 százalékos teljeshiteldíj-mutatókkal is a Bank360.hu hitelkalkulátora szerint.
A bankok nem érdekeltek abban, hogy nyakló nélkül emeljék a hiteleik árát, mert ha túl drágák a hitelek, akkor az emberek kevesebbet vesznek fel belőlük, sokan pedig már nem is tudnak kölcsönhöz jutni a számukra túl magas törlesztőrészletek miatt. A jegybanki alapkamat azonban a nevének megfelelően meghatározza azt a kamatszintet, ami fölött a pénzintézetek hitelezni tudnak, így a nagyarányú alapkamatemelést előbb-utóbb a bankoknak is követniük kell a kölcsönök árában, ezért a mostani emelés után is drágulni fognak a hitelek. A bankok válaszreakciói azonban az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján hetekig is elhúzódhatnak.
A Bank360.hu hitelkalkulátorának friss példaszámításai alapján amennyiben egy bank az MNB 1,25 százalékos alapkamat-emelésére csak 0,5 százalékos hitelkamat-növeléssel válaszol, akkor annak az alábbi következménye lesz egy konkrét lakáshitelre. Ha egy igénylő jelenleg 300 ezer forintos nettó fizetéssel 20 millió forintos hitelt akar felvenni, akkor az olcsóbb ajánlatok között például 8,3 százalékos THM-et kap. Ennek havi törlesztőrészlete 167 ezer forint. Ha a 0,5 százalékos kamatemelés nyomán 8,8 növekszik a THM, akkor már 172 forint lesz a havi törlesztés. Egyszázalékos hitelkamat-emelésnél már 10 ezer forint lenne a különbség.
Olcsó személyi hitel most még 14 százalék alatti THM-mel megkapható. 13,60-as THM-mel egy 2 millió forintos személyi kölcsönnek 48 hónapos futamidőre, 300 ezer forintos nettó bérrel 53 472 forintos a havi törlesztője. 14,10 százalékos THM-nél azonban már 53 913 forint, ha pedig egy bank úgy dönt, hogy teljesen átviszi a kamatain az alapkamatemelést, akkor 54 ezer forint fölött lesz a törlesztőrészlet a Bank360.hu kalkulációi szerint.