Budapest
2024 november 20., szerda
image

480 000 km/h-ra gyorsítaná az űrhajót egy új hajtómű, 5 év alatt lehagyná a Voyager–1-et

Régi álma az emberiségnek, hogy a csillagközi térbe is eljuttasson egy űrhajót. A Voyager–1 és a Voyager–2 űrszondának már sikerült oda eljutnia, ám ezeknek is több mint négy évtizedre volt szükségük ehhez – és persze eredetileg nem is erre tervezték őket.

Űrhajó – pláne olyan, amin ember is van – egyelőre nem képes ezt az utat megtenni ilyen rövid idő alatt. Ezen változtathat az a koncepció, amit a Kaliforniai Egyetem tudósa, Artur Davoya javasol. Az Interesting Engineering szerint a szakember egy olyan új, speciális hajtóművet álmodott meg, mellyel 5 év leforgása alatt el lehetne érni a Voyager–1-et.

Hogy az elképzelés több mint fantazmagória, azt jól mutatja, hogy a NASA is érdeklődik iránta. Davoya 175 ezer dolláros támogatást kapott, hogy dolgozza ki a koncepció részleteit.

Dayovan két űrhajó használatát javasolja. Az egyik indulna el a csillagközi tér felé, míg a másik a Föld körül keringene. Utóbbi másodperceneként több ezer apró fémgolyót lőne ki a távolódó hajó felé, egy 10 MW energiájú lézersugár pedig szintén az utazó űrhajót venné célba.

A lézer eltalálná az apró golyókat, és annyira felhevítené őket, hogy egy rétegük plazmává alakulna. Ez aztán felgyorsítaná a golyók maradékát, és olyan tolóerőt biztosítanak, ami óriási sebességre gyorsítaná fel a szerkezetet.

A tudós számításai szerint egy egytonnás szondát nagyjából 480 ezer km/h sebességre tudna felgyorsítani a rendszer, vagyis tízszer gyorsabb lenne, mint a jelenlegi rakéták sebessége. Olyan gyorsaság ez, hogy az 1977-ben indított, azóta már a Naprendszerünk határain is túljutó Voyager–1 űrszondát öt év alatt megelőzné.