450-től 930 ezer forintig: kipróbáltuk a legújabb iPhone-okat
Néhány hete volt szerencsénk alaposan kipróbálni az Apple 2022-es okostelefon kínálatának úgymond arany középutas modelljét, az egész kompakt formában hamisítatlan high-end szolgáltatási kört felvonultató iPhone 14 Prót.
Most pedig a fennmaradó három új almás jövevény következik a sorban: a legolcsóbb iPhone 14, a most először hatalmas kijelzőt nem csúcshardverrel kombináló iPhone 14 Plus és a mindenből a lehető legjobbat és legnagyobbat adó, méregdrága iPhone 14 Pro Max.
Nem is kerülgetjük tovább a forró kását, rögtön az árral kezdünk. Az Apple 2022-es új készülékei közül a legolcsóbb, a 128 GB memóriás iPhone 14 is 450 ezer forintba kerül. Rengeteg pénzről beszélünk, de konkrétan mit kapunk cserébe?
Egy lapos dobozt, benne a mobilon kívül egyetlen kábellel. Ezen persze már egyre kevesebben lepődünk meg, és itt jegyzendő meg, hogy az ennél több mint kétszer drágább iPhone-ok mellé sem jár töltőfej, amit 10 ezer forintért árul a gyártó.
A tavaly még 335 ezer forinton jegyzett, most viszont már 389 ezer forintba kerülő iPhone 13-hoz képest hajszálnyival nőtt a vastagság és egyetlen grammal csökkent a tömeg, és lényegében teljesen változatlan maradt a dizájn.
A kijelzőhöz sem nyúltak hozzá a fejlesztők. A 6,1 colos panel felbontása és fényereje is maradt a régi, amivel nem is lenne probléma, azonban ebben az árkategóriában már bőven elvárható lett volna a 60-ról 120 Hz-re történő előrelépés, az AOD funkció és a notch átvariálása. Utóbbiakat csak akkor kapjuk meg, ha a 120 ezer forinttal drágább iPhone 14 Prót választjuk.
A régimódi kijelzőszigetben viszont legalább modernizálták a kamerát, melynek nőtt a fényereje és végre autofókuszt is felvonultat. Szintén jó hír, hogy a hátoldali főkamera az iPhone 13 Próból érkezett, és a drágább testvérekhez hasonlóan ezúttal is elérhető a remek képstabilizátort felvonultató akciómód, illetve az immár akár 4K-ban is használható filmszerű mód.
A nagylátószögű kamera viszont sajnos továbbra sem bír autofókusszal, és a zoomkameráról, valamint a LiDAR szkennerről is le kell mondanunk – amennyiben ezek fontosak, akkor az iPhone 14 Prót érdemes inkább választani.
A sebességre nem lehet panasz, azonban időtállóság fronton jobb lett volna, ha a Prókhoz hasonlóan az iPhone 14 is a vadonatúj A16-os chipsetet kapja meg. Sovány vigasz, hogy az A15-ös processzorból legalább kicsit jobbat kapunk, mint ami az elődben volt, az eggyel több GPU-val rendelkező SoC a tavalyi Prókból lehet ismerős.
A RAM kapacitása 4-ről 6 GB-ra nőtt, a kiviteltől függően 128, 256 és 512 GB-os flashmemória maradt a régiben. A kisebb újdonságok közé sorolható a modernebb 5G modem, az 5.3-es Bluetooth, az ütközésérzékelést lehetővé tevő új giroszkóp és gyorsulásmérő, illetve a műholdas vészhelyzeti kommunikáció.
Az akkumulátor mindössze 2 százalékkal lett nagyobb kapacitású és mivel a legtöbb egyéb hardverelem sem változott, az üzemidő is maradt a régi, körülbelül egynapos. A töltés igen lassú, egy 0-100 százalékos procedúra körülbelül 1,5 óra alatt tudható le, akkor, amikor egyes sokkal olcsóbb riválisok 20 perc alatt teljesen feltölthetők.
Az Apple 2 éve új fába vágta a fejszéjét, amikor is egy vadonatúj kompakt felsőkategóriás készülékkel, az iPhone 12 minivel rukkolt elő. Az amerikai gyártó abban bízott, hogy a 6,1 helyett mindössze 5,4 colos kijelzőt felvonultató "kicsiben nagy" új telefon világszerte hatalmas sikert arat, a kompakt készülék azonban végül nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Egy utódot ugyan még kapott az iPhone 12 mini, ez volt a 2021-es iPhone 13 mini, azonban a szerény méretű akkumulátor miatt visszafogott üzemidejű mini sorozat idén már nem gazdagodott új taggal. A parányi mobilra vágyók továbbra is lecsaphatnak a kínálatban maradt iPhone 13 minire, melynek követője meglepő módon pont nem egy kicsi, hanem egy nagyon nagy telefon lett.
A minden előzmény nélküli iPhone 14 Plus tulajdonképpen nem más, mint egy nagyra nőtt iPhone 14. Magyarul ez esetben is a tavalyi A15-ös chipsetet és a felfrissített, de azért messze nem az új Prók szintjén lévő kameraszettet kapjuk meg, csak éppen a kijelző ezúttal 6,1 helyett 6,7 colos. Vagyis pontosan akkora, mint a Pro Maxben lévő panel, de persze a 120 Hz-et, az AOD-t és az új notchot ez esetben is elbukjuk.
A méretes kijelző mögött értelemszerűen az iPhone 14-ben lévőnél nagyobb, iPhone 14 Pro Max méretű akkumulátor landolt. Az iPhone 14-hez képest mintegy 30 százalékkal nagyobb kapacitás a gyakorlatban ugyan nem jelent 30 százalékkal hosszabb üzemidőt, de az e tekintetben tapasztalt 15-20 százalékos növekménynek is örülhetünk. Annak már kevésbé, hogy a teljes töltés 2 órányi időt vesz igénybe.
A 128 GB-os alapmodellért kereken 500 ezer forintot kérnek el, vagyis ár tekintetében a gigantikus iPhone 14 Plus a normál iPhone 14 és a hasonló méretben komolyabb hardvert felvonultató iPhone 14 Pro közé ékelődik be.
Tavaly sokaknál kiverte a biztosítékot, hogy az iPhone 13 Pro Max memóriától függően 465-681 ezer forintos áron debütált, és akkor még nem sejtettük, hogy az utód ennél is sokkal drágább lesz. A kedvezőtlen körülmények miatt Magyarországon jelenleg nem kevesebb, mint 630-930 ezer forintot kell fizetni egy iPhone 14 Pro Maxért.
Cserébe persze már mindenből a legjobbat és legnagyobb kapjuk, a 70 ezer forint híján 1 millió forintos abszolút csúcsmodellben konkrétan 1 TB flashmemória teljesít szolgálatot. Ez persze nem újdonság, tavaly is így volt, és hasonlóképp a 6 GB RAM is változatlan maradt.
Az iPhone 14 Pro kapcsán részletesen kitárgyalt újdonságok az iPhone 14 Pro Max esetében is tetten érhetők, csak éppen ezúttal nem 6,1, hanem 6,7 colos a minden korábbinál nagyobb fényerejű kijelző. Az akkumulátor is értelemszerűen nagyobb, mAh fronton konkrétan 35 százalékkal többet kapunk, mint a 14 Pro esetében, és az üzemidő is körülbelül ilyen arányban javul a kistestvérhez képest.
Nem mellesleg a hatékonyabb chipsetnek köszönhetően a 14 Pro Max adott esetben még a hasonló aksikapacitású 14 Plusra is képes ráverni 15-20 százalékot, ami nem kis fegyvertény. Azért viszont ismételten nagy kár, hogy egy teljes töltés közel 2 órát vesz igénybe.
A kamerarendszer teljesen megegyezik az iPhone 14 Próban lévővel. A minőségre olyannyira nem lehet panasz, hogy a DxOMark aktuális toplistáján a holtversenyben első Google Pixel 7 Pro és a Honor Magic4 Ultimate után az Apple két idei Prója osztozkodik a harmadik helyen. Képalkotás fronton csak akkor csalatkozhatunk egy keveset, ha 3x-osnál komolyabb optikai zoomra vágyunk.
Az Apple igen drága idei új okostelefonjai közül az iPhone 14 némileg csalódást okoz, esetében ugyanis tulajdonképpen csak egy ráncfelvarrt iPhone 13-hoz, lényegében egy iPhone 13s-hez van szerencsénk.
Az iPhone 14 Plus a nagy kijelzőt relatíve elérhető áron kínáló, átlag feletti üzemidejű almás mobilokra régóta vágyók kedvencévé válhat.
Az iPhone 14 Pro ugyanolyan kompakt, mint az iPhone 14, csak éppen sokkal modernebb, nagyobb tudású a hardvere, az iPhone 14 Pro Max pedig ugyanezt a szolgáltatási kört fejeli meg a nagy kijelzővel és a szuperhosszú üzemidővel. Szabad a választás!
Viszonyításképp, a Samsung listaáron 350 ezer forintot kér az év elején debütált Galaxy S22 8/128 GB-os változatáért, a hasonló memóriás S22+-t 410 ezer forinton kínálják, a 12/256 GB-os S22 Ultra pedig 550 ezer forintba kerül.