Budapest
2024 november 26., kedd
image

400 forint alatt az euró és a dollár, 11,75 százalék a meghatározó jegybanki kamat

A normál ügymenetnek megfelelően 11,75 százalékos kamattal hirdette meg a jegybank igazgatótanácsa az augusztus 8-ai egyhetes betéti tendert. Az egyhetes betét keretében a bankok a fölös pénzüket parkoltathatják a jegybankban egy hétig.

Az egyhetes betét kamatát a megelőző héten emelték 10,75 százalékról 11,75 százalékra – követve a Monetáris Tanács által két nappal korábban végrehajtott alapkamat-emelést. A jegybank júniusban összezárta az egyhetes betéti eszköz és az alapkamat szintjét – korábban előbbi magasabb volt, így az számított az irányadó rátának. Ugyan a két kamatot a jegybank összezárva tartja, fenntartja magának a lehetőséget, hogy szükség esetén menetrenden kívül, gyors beavatkozás gyanánt emeljen az egyhetes betét kamatán. Erre már volt példa, a Monetáris Tanács az emelést követően menetrenden kívül hozzáigazította az alapkamatot az egyhetes betét kamatához.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reggel hozta nyilvánosságra az augusztusi inflációs mutatókat. A fő inflációs mutató 15,6 százalékos volt – ez rendkívül magas, 1998 eleje óta nem volt ekkora, de még kicsivel a várakozások alatt is maradt, Virág Barnabás jegybanki alelnök a megelőző heti kamatemelés után tartott tájékoztatón már jelezte, hogy az augusztusi inflációt a 15-16 százalék közötti sávba várják. Az élelmiszerek ára különösen nagyot emelkedett, átlagosan 30,9 százalékkal voltak drágábbak, mint egy évvel korábban.

Negyedszázados rekordokat dönt az infláció, 30,9 százalékkal drágultak az élelmiszerek

1998 első hónapjai óta nem volt olyan magas infláció, mint most, 15,6 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy évben a fogyasztói árak. Az élelmiszerek átlagosan 30,9 százalékkal drágábbak, mint egy éve, a maginfláció pedig 19 százalékosra ugrott. És a megemelt energiaszámlák még csak ez után jönnek.

Némi meglepetést okozott a gyorsan változó tételektől megtisztított maginfláció az egy hónappal korábbi 16,7 százalékosról 19 százalékra nőtt.

A forint árfolyama 396 körül nyitott reggel (mind az euróval, mind a dollárral szemben, a két deviza jelenleg nagyjából paritáson van egymással szemben), majd gyorsan gyengülni kezdett, ám 400-ról visszapattant, és gyorsan 398 alá erősödött.

Az egyhetes betéti tenderre visszatérve, a bankok a megelőző két héten 9,6 illetve 9,8 ezer milliárd forintot kínáltak fel. Az MNB nem köteles minden felkínált összeget befogadni, ám a kamatemelési ciklus kezdete óta mindig így tett. A jegybank eddig arra használta az eszközt, hogy lekösse a bankközi rendszerben lévő fölös likviditást – a járványválság kezelésekor az MNB mintegy 11 ezer milliárd forintot öntött a gazdaságra. A Monetáris Tanács augusztus 30-án likviditásszűkítő intézkedésekről is döntött:

Virág Barnabás alelnök elmondása szerint arra számítanak, hogy a fenti eszközök a jelenleg az egyhetes betétnél jelentkező likviditás legalább felét képesek lesznek hosszú távra lekötni.