38 százalékkal magasabbak most a magyar ipar termelői árai, mint tavaly ilyenkor
Tovább száguldanak az ipari termelői árak: idén júniusban átlagosan 37,9 százalékkal voltak az egy évvel korábbi szint fölött – amióta vezetik a statisztikát, nem volt még soha ekkora áremelkedés. A Központi Statisztikai Hivatal friss számai szerint
a belföldi értékesítésre szánt áruk termelői árai a tavaly ilyenkori több mint másfélszeresére nőttek, 52,7 százalékos volt az emelkedés, míg az exportra szánt termékek 30,4 százalékkal készülnek drágábban.
Ezek az árak nem azok, amelyekkel a vásárlók találkoznak, de mivel sokkal drágább lett gyakorlatilag bármilyen terméknek az előállítása, természetes, hogy a termelői árak emelkedése meglátszik a fogyasztói árakon is.
A hazai eladásra készülők durvább áremelkedését azzal magyarázza a KSH, hogy ott nagyobb az energiaipar részaránya. Emellett az alapanyagárak emelkedése és a forint gyengülése is meghatározó volt.
Ha nem a tavaly ilyenkorihoz, hanem az egy hónappal ezelőttihez viszonyítjuk a számokat, akkor az látszik: a belföldi értékesítésre készülő termékek termelői árai 9,1, az exportcikkeké 3,9 százalékkal nőttek, ez átlagban 5,7 százalékos drágulás egy év alatt.
A belföldi értékesítésre szánt termékeken belül a feldolgozóiparban 36,4, az energiaiparban 95 százalékkal magasabbak az árak, mint egy éve.
Idén az első hét hónapban összesítve 29,2 százalékkal voltak magasabbak a termelői árak, mint 2021 januárja és júliusa között. A belföldi értékesítésre készülő termékeknél 42, az exportra gyártottaknál 22,7 százalékos a drágulás.