Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

35 éve nyílt meg a legendás Fekete Lyuk

A klubot a viszonylag olcsó árak, a hajnalig való nyitva tartás, az extravagancia – no és természetesen a zenei program tette híressé/hírhedtté. Ráadásul Ruszt József vezetésével független színház is működött itt: jelmez és díszlet nélkül, a nézők között játszva.

A hely a fölötte található Ganz-MÁVAG Vörösmarty Művelődési Ház alagsorában üzemelt, azt a Balkán FuTourist és a 2. Műsor zenekarok tagjai, valamint Nagy Gyula, a ház népművelője hozta létre.

Amikor még a fideszesek is „a pokol tornácán" söröztek - 30 éve nyílt meg a Fekete Lyuk

1988-ban a Golgota utcában megnyílt egy igen hamar kultikussá vált hely, ahol a punkok, az alterosok és a metálosok koncertlehetőséget kaptak, és hajnalig lehetett szórakozni rendőrségi razzia nélkül. Ma egy egyház tulajdona az épület, a vad koncertek helyén nyugdíjasklub működik, és az elnevezése Fehér Lyuk.

Mint korábban az Amikor még a fideszesek is „a pokol tornácán” söröztek – 30 éve nyílt meg a Fekete Lyuk című cikkünkben bemutattuk, a hely igen hamar kultikussá vált, ahol a punkok, az alterosok és a metálosok koncertlehetőséget kaptak, és hajnalig lehetett szórakozni rendőrségi razzia nélkül. Ma a vad koncertek helyén nyugdíjasklub működik, és az elnevezése Fehér Lyuk.

„A Lyuk előtt nem létezett ilyen hely Budapesten. Egy kicsit avantgárd, egy kicsit retek, de szabadságillatú volt. Frissnek hatottak az itt megszólaló zenék, és szinte bármilyen előadó lehetőséget kapott” – emlékezett vissza Nagy Feró, akinek nem csak fellépőként volt emlékezetes a hely, hanem arról is, hogy egy időben innen sugározták Garázs című rádióműsorát.

Illetve arról, hogy számos zenekar az ide telepített stúdióban vette fel az anyagait. Többek között itt készült az első Kispál és a Borz-album (akkor még kazetta) is. A Fekete Lyukban számos olyan zenekar lépett fel, amely később országos vagy akár nemzetközi hírnévre is szert tett, például a Tankcsapda, az Auróra, az F.O. System, a Pál Utcai Fiúk, a VHK vagy akár a Kispál és a Borz.

© Fortepan / Urbán Tamás

Bár a helyet a korabeli sajtó leginkább úgy állította be, mint „a pokol tornácát” és „patkánylyukat”, mivel ott nem csak magyar, hanem külföldi együttesek is felléptek (például a No Means No, a Chumbawamba vagy a Fugazi), a klub hamar jelentős nemzetközi hírnévre is szert tett, a Rolling Stone magazin például 1989-ben beválogatta a világ 50 legjobb klubja közé.

Ott egyébként nagyon sokan megfordultak, a csövesek, punkok, alterosok, metálosok és egyéb szubkultúrák képviselői mellett értelmiségiek, egyetemisták és például politikusok, többek közt a Fidesz prominensei is, erről bővebbet a már idézett cikkünkben írtunk.