30 perccel képes előre jelezni a napkitöréseket egy új mesterséges intelligencia
A minél pontosabb időjárás-előrejelzés lehetővé teszi, hogy bizonyos mértékig felkészüljünk a természeti katasztrófákra. Nincs ez másként az űridőjárással kapcsolatban sem, aminek alakulását a jövőben a mesterséges intelligencia segít megjósolni.
A Space.com beszámolója szerint a Dagger nevű algoritmust arra fejlesztették ki, hogy pontosan megmondja, hol és mikor érheti el a Földet egy napvihar. Ennek köszönhetően lehetőség nyílik arra, hogy az érintett infrastruktúrát – például elektromos hálózatot – felkészítsék a szakemberek az esetleges meghibásodásra.
Mint az közismert, a Napból folyamatosan töltött részecskék áramolnak a bolygó felé, ám időnként ez az áramlás erőteljesebb a szokásosnál. A koronális tömegkilökődés hatására hatalmas plazmafelhő indulhat el a Föld felé, ami a bolygó mágneses mezőjével kölcsönhatásba lépve néha hatalmas geomágneses viharokat eredményezhet. Ennek hatására nemcsak a sarki fényt láthatjuk, de kimaradást okozhat az elektromos hálózatban és a rádiós kommunikációban is.
A Dagger a NASA által rögzített adatokat figyeli, hogy összefüggést találjon a naptevékenység és a geomágneses viharok között. Az algoritmust kifejlesztő Frontier Development Lab szakemberei azt állítják, hogy jelenleg az esemény előtt 30 perccel képes jelezni a rendszer arról, hogy napvihar készül kitörni. Ez ugyan nem tűnik soknak, ám a mérnökök szerint elegendő ahhoz, hogy felkészüljenek az esetleges hibaelhárításra.