Budapest
2024 november 15., péntek
image

30? 40? Tippeljen, hány szót ismerhet egy kutya

Négylábú barátainkkal sok ezer éves kötelék fűz össze. Ahogy az emberhez idomultak ezek az állatok, megtanultak érteni a szavakból, az így kiadott parancsokból (bár azért a nem verbális jelzésekből, pl. kézmozdulatokbók is értenek). A tudósokat már régóta foglalkoztatja a kutyák beszédértési képessége, nem egyszer vizsgáltak már ebeket ebből a szempontból, bár ezek beidomított kutyák voltak.

A kanadai Dalhousie Egyetem szakemberei ennél szélesebb körűen szerették volna vizsgálni a megértett szavak számát. Ehhez ugyanezt az eszközt használták, amelyekkel a pszichológusok mérik fel a csecsemők korai nyelvi fejlődését – írja a ZME Science.165 különféle kutyafajta tulajdonosát kérdezték meg arról, hogy milyen szavakat és kifejezéseket értenek meg a kedvenceik. Emellett érdeklődtek a kutyatartó kiképzési tapasztalatairól, valamint kutyáik jellemzőiről (pl. fajta, életkor, nem stb.)

Összességében 89 olyan kifejezést azonosítottak a kutyatulajdonosok, amelyekre kedvenceik következetesen reagáltak, és ezek fele parancs volt. Ez persze csak átlagos érték, ugyanis volt olyan eb, amelyik 200 szót is ismert, míg olyan is, amelyik csak 15-re reagált. Akkor számított megértettnek egy szó, ha a kutya reagált rá: felnézett, futott, csóválta a farkát, nyöszörgött vagy végrehajtotta a kért műveletet.

Leginkább természetesen a saját nevükre reagáltak a kutyák, valamint az olyan parancsszavakra, mint az ülj, várj, gyere, állj, engedd el. Sok kutya megértette az olyan főneveket is, mint a csemege, reggeli, szemét, kaki, vacsora, vagy például macska, mókus.

A szakemberek úgy találták, hogy leginkább az ausztrál juhászkutya, a border collie, a német juhász, a bichon frisé, a Cavalier King Charles spániel és a csivava érti meg a szavakat, legkevésbé pedig az olyan vadászkutyák, mint a beagle és a whippet (kis angol agár) vagy a dolgozó őrzők, mint a boxer és a Cane corso.

Arra azért a kutatók is figyelmeztetnek, hogy eredményeik nem bizonyítják, hogy a kutyák valóban megértik a szavak jelentését, ugyanis reagálhattak a különféle emberek által kimondott szavakra a klasszikus kondicionálás, azaz az alapvető kutyakiképzés miatt. Az „ül” szót alkotó hangok végül jutalomhoz kapcsolódnak. Tehát nem biztos, a kutyák ugyanúgy képesek nyelvileg feldolgozni a szó jelentését, mint az emberek.

Ettől függetlenül „a jelenlegi tanulmány megteszi az első fontos lépést egy olyan eszköz kifejlesztése felé, amely lehetővé teszi annak azonosítását, hogy mely szavakra reagálhatnak legvalószínűbben a kutyák – írják a kutatók az Applied Animal Behavior Science folyóiratban.