25 éven belül megtalálhatjuk az életet a Naprendszeren kívül
A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) nemrég nyitotta meg az élet eredetét és elterjedtségét vizsgáló központját. Az intézet feladata az lesz, hogy elemezze a Földdel és a világegyetemmel kapcsolatos jelenlegi és jövőbeni megfigyeléseket.
Sasha Quanz asztrofizikus az átadón állt elő egy igen fontosnak tűnő mondattal. A szakember szerint a következő 25 éven belül – vagyis még 2050 előtt – képesek leszünk kimutatni egy, a Naprendszeren kívül található bolygón az életet – írja az Interesting Engineering.
A kijelentés elsőre ambiciózusnak tűnik, főleg úgy, hogy eddig még a Naprendszeren belül sem sikerült azt bizonyítani, hogy a bolygók képesek-e fenntartani az életet. Quanz szerint ugyanakkor az első exobolygót csak 1995-ben fedeztük fel, mára pedig egy 100 milliárdos lista van a kezünkben a Tejútrendszerben lévő potenciális exobolygókat illetően.
A csillagászok szerint a Tejútrendszerben lévő 100 milliárd csillag mindegyikének van legalább egy olyan bolygója, ami a lakható zónába esik, vagyis lehet rajta víz folyékony formában. A kutatóknak most az a dolguk, hogy meghatározzák: van-e ezeken a bolygókon légkör, és annak mi az összetétele.
Quanz kiemelte: ahhoz, hogy a bolygók légkörét meg tudjuk vizsgálni, további teleszkópokat kell építeni a Földön. Ilyen például a METIS, amit a chilei Extremely Large Telescope (ELT) részeként használnak majd. Ha megépül, egy 40 méter széles tükörrel büszkélkedhet majd, ami a legnagyobb lesz a Földön.