Budapest
2024 november 29., péntek
image

200 millió eurót is bukhatott az OMV a schwechati finomító négy hónapos kényszerleállása alatt

Pénteken jelentette be az OMV, hogy vége a június eleje óta tartó leállásnak, ismét teljes kapacitással termel a schwechati olajfinomítójuk. A négyhavi takaréklángon égés azonban természetesen nyomot hagy a vállalat teljesítményén – ezt maga az OMV jelentette be hétfői közleményében, melyet a Vienna Online szemlézett.

Az osztrák olajóriás már júliusban úgy becsülte, hogy a baleset következtében 200 millió eurós veszteséggel kell szembenézniük, most pedig további számokat is megosztottak. A schwechati incidens után az OMV-finomítók összkapacitásának kihasználtsága 91-ről 44 százalékosra csökkent, a vállalat által értékesített üzemanyag mennyisége pedig 4,66-ról 3,69 millió tonnára esett.

Az OMV harmadik negyedéves olaj- és gáztermelése éves összevetésben napi 470 ezerről 381 ezer hordó kőolaj-ekvivalensre csökkent, ebben azonban az is közrejátszik, hogy a vállalat az ukrajnai háború miatt ebben a negyedévben a termelésbe már nem számolta bele az oroszországi műveleteit. Az osztrák mamut március elején közölte, hogy leállította az oroszországi befektetéseit, illetve azt fontolgatja, hogy kilép a Juzsno-Russzkoje olaj- és gázmezőfejlesztési projektből. A második negyedévben egyébként a vonatkozó szám a most közöltnél alacsonyabb, napi 345 ezer hordó volt. Az OMV a részletes negyedéves jelentését október 28-án teszi közzé.

A schwechati finomítót június 3-án kellett leállítani, amikor a rendszeres karbantartási munkálatok során egy vizes nyomáspróba megrongálta az 50 méter magas és 8 méter átmérőjű fő lepárlókolonna külső burkolatát. A baleset miatt kieső üzemanyag-termelés pótlására az osztrák kormány felszabadított az ország stratégiai készleteiből, és ugyanígy tett a magyar és a szlovák kormány is, hogy kisegítse az OMV-t. A vállalat emellett kiépített egy alternatív ellátórendszert is.

A javítások után a schwechati lepárlótorony vizes nyomáspróbáját szeptember végén sikeresen megismételték, ezután kezdték meg a létesítmény fokozatos üzembe helyezését. Mostanra a lepárlóüzem teljes kapacitással termel, de az OMV a szükséges ideig továbbra is üzemben tartja az alternatív ellátórendszert, így közlésük szerint a piacok megbízhatóan elláthatók maradnak, illetve a készletek gyorsabban feltölthetők lesznek.