15 ezer eurós kártérítést ítéltek meg egy afgán családnak, mert embertelenül bántak velük Röszkén
211 napon át tartottak fogva egy négyfős afgán családot a röszkei tranzitzónában. A menedékkérő kisgyerekek és szüleik ügyében csütörtökön hozott ítéletet az Emberi Jogok Európai Bírósága, amely megállapította, hogy
a magyar állam jogellenesen és embertelen körülmények között, hatékony jogorvoslat lehetősége nélkül tartotta fogva a családot, ráadásul napokon át éheztette az apát
– áll a Magyar Helsinki Bizottság közleményében. A négy menedékkérőt ők képviselték.
A családot hosszas szerbiai várakoztatás után 2018. április 23-án engedték be a magyar hatóságok a röszkei tranzitzónába, hogy ott benyújthassák menedékkérelmüket. Az amerikai hadseregnek tolmácsként dolgozó apát a tálibok életveszélyesen fenyegették meg, ezért menekültek el Afganisztánból.
A Helsinki szerint a családtagok egyéb okból is rendkívül sérülékeny menedékkérőkként érkeztek a tranzitzónába:
az anya és a nagyobbik, hároméves gyermek az őket ért testi és lelki traumák miatt speciális egészségi, pszichoszociális ellátást igénylő állapotban voltak.
A kisebbik, akkor egyéves gyermek már a konténerbörtön gyermekek elhelyezésére alkalmatlan körülményei következtében törte el a karját.
A súlyos bántalmazást, traumát átélt családtagok a közel 7 hónapon keresztül tartó fogvatartásuk alatt többszöri kérésük ellenére sem kaptak megfelelő ellátást és elhelyezést a menekültügyi hatóságtól. Történt mindez annak ellenére, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága két döntésével is kötelezte a magyar államot, hogy helyezzék át őket.
Második alkalommal már azért kellett a strasbourgi bíróság sürgős intézkedését kérni, mert a családot – bár még folyt a menekültügyi eljárás – az addigiaknál is sanyarúbb körülmények közé helyezték át a tranzitzónában: a kitoloncolás előtt állók szektorába kerültek, ahol az apát hat napon át éheztették. Az éheztetés egészen addig tartott, amíg a Magyar Helsinki Bizottság beadványa nyomán a strasbourgi bíróság újabb ideiglenes intézkedéssel kötelezte a magyar államot, hogy adjon enni az apának – írták.
A strasbourgi bíróság 15 000 euró kártérítést ítélt meg a családnak, mert a súlyos betegséggel küzdő édesanya, a kisgyerekek és a családfő hét hónapig tartó tranzitzónai fogvatartása és az apa éheztetése embertelen, megalázó bánásmódnak minősült, és jogellenes is volt, amellyel szemben Magyarország nem biztosított bírósági jogorvoslatot – írták.
A család azóta Németországban talált menedékre, a tranzitzónákat pedig már felszámolták.