Budapest
2024 november 25., hétfő
image

129 lakás maradhat fűtés és meleg víz nélkül Nagytarcsán

Fűtés és meleg víz nélkül maradhat 192 lakás a nagytarcsai lakótelepen október elsejétől, mert nem sikerült megegyezni a szolgáltatókkal – írja az Átlátszó. Ugyanez az információ a hvg.hu-hoz is eljutott.

A megoldás érdekében a település önkormányzata levélben fordult többek között a köztársasági elnökhöz, a miniszterelnökhöz, a Miniszterelnökséget vezető és a honvédelmi miniszterhez, valamint Pest vármegye főispánjához, amelyet a közösségi oldán is megosztott.

Ebben azt írják, hogy a Petőfi telep 11-14. szám alatti négy lakóépületben, amely állami tulajdonban és a Honvédelmi Minisztérium (HM) vagyonkezelésében van, 192 bérlakás és három nem lakáscélú helyiség, köztük egy gyermekorvosi rendelő van. A problémát az okozza, hogy a lakótelep fűtésére és melegvíz-ellátására kialakított közművek ingatlana 2011-ben az önkormányzat tulajdonába került vagyonátadással.

A fűtést és a melegvizet jelenleg a Nagytarcsai Közműszolgáltató Nonprofit Kft. biztosítja a MET Zrt. gázszolgáltatóval kötött szerződés alapján, ez azonban október 1-jén reggel hat órakor lejár, és nem lehet meghosszabbítani.

Mivel a lakótelep számára jogi személy vásárolja a gázt, az egyetemes szolgáltatásba nem csatlakozhat be, erre az MVM állásfoglalása szerint csak akkor van lehetőség, ha a lakóépület mint szerződő lakossági felhasználónak minősül. Ám a felhasználási helyet még így is csak a minden lakossági fogyasztó számára biztosított kedvezményes gázmennyiség, azaz évi 1729 köbméter illeti meg. Ennél több csak akkor ha az „épületek tekintetében teljesül, hogy társasháznak vagy lakásszövetkezetnek minősülnek”.

Vagyis, ha a telepnek továbbra is a Nagytarcsai Közszolgáltató Nonprofit Kft. szerezné be a gázt, csak versenypiaci áron tehetné meg. Ha pedig a lakóközösség kötne szerződést, akkor is csupán 1729 köbmétert kapnának a kedvezményes, úgynevezett „lakossági piaci áron”, ami az önkormányzat szerint nagyjából arra elég, hogy egy héten át biztosítsa a meleg vizet.

A levél szerint a HM-nek kellene kezdeményeznie az épületek társasházzá alakítását, ez azonban idén már nem fog megtörténni. A tárca azt sem vállalta, hogy garanciát ad az önkormányzatnak ahhoz, hogy versenypiaci áron tudjon földgázvétei szerződést kötni, pedig az ellátási kötelezettség őt terheli. A település költségvetésébe nem fér bele, hogy biztosítsa a szolgáltatást, de a lakók sem tudják vállalni a szabadpiaci ár megfizetését. Ráadásul a megkeresett szolgáltatók közül több – az MVM, az E.On és az Emoga – küldött nekik árajánlatot, az E2 és a Wattler pedig vissza sem jelzett.

Ezek alapján Nagytarcsa Önkormányzata nincs olyan helyzetben, hogy a gázszolgáltatást biztosítsa, így a honvéd lakótelep fűtés- és melegvíz-szolgáltatása 2022. október 1. napjával megszűnik”

– írták.

Az Átlátszó emlékeztetett, hogy a településen júliusban időközi választást tartottak, mivel a képviselő-testület 2020 októberében a feloszlatta magát. A helyiek a Fidesz–KDNP-s Rimóczi Sándor helyére a független Gulyás Tamás Istvánt választották meg, az új képviselő-testületbe sem került be kormánypárti jelölt. Rimóczinak egyebek mellett azért kellett lemondania, mert a járvány idején saját hatáskörben 190 millió forintot költött el, például megemelte a saját cafeteria-juttatását.

Az önkormányzat már korábban megkereste Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztost, és a körzet országgyűlési képviselőjét Vécsey Lászlót is. Utóbbi azt válaszolta, hogy az ügyben a Miniszterelnökséghez fordult. Az Átlátszó kérdéseire sem a Miniszterelnökség, sem a HM nem válaszolt.